Parameter estimation of LFM signals using the fractional Fourier transform
Kesirli Fourier dönüşümü kullanılarak DFM işaretlerinin parametre tahmini
  1. Tez No: 824584
  2. Yazar: OMAIR ALDIMASHKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERBES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dogrusal frekans modülasyonlu (DFM) i¸saretler, telekomünikasyon, radar, sonar ˘ ve tıbbi görüntüleme gibi birçok alanda yaygın olarak kar¸sıla¸sılan i¸saret türleridir. Bu i¸saretler, frekanslarının zaman ile degi¸smesi ile karakterize edilirler ve ˘ zamanla dogrusal olarak artan veya azalan frekansa sahiptirler. DFM i¸saretlerinin ˘ parametreleri, nesnelerin tespiti veya mesafelerin ölçülmesi gibi birçok uygulamada kullanılabilecek faydalı bilgiler ta¸sıdıgından, bu parametrelerin do ˘ gru bir ¸sekilde ˘ tahmin edilmesi önemlidir. Ancak, DFM i¸saretlerinin parametrelerini ölçmek, özellikle gürültülü ortamlarda, zorlu olabilir. Birçok çalı¸sma, gürültülü ko¸sullar altında DFM parametrelerini dogru bir ¸sekilde tahmin edebilecek teknikler geli¸stirmeye odaklanmı¸stır. Ancak, ˘ ara¸stırmacıların çabalarına ragmen, DFM parametre tahmininde kullanılan mevcut ˘ algoritmalar bazı dezavantajlara sahiptir . Örnegin, çok bile¸senli DFM i¸saretlerinde ˘ kötü performans veya yüksek hesaplama karma¸sıklıgı gibi. ˘ Bu nedenle, gürültülü ortamlarda tekli ve çoklu bile¸sen durumlarında DFM i¸saret parametrelerini dogru ve verimli bir ¸sekilde tahmin edebilecek güvenilir bir alternatif ˘ önemli bir ihtiyaçtır. Çalı¸smamızın temel amacı, DFM i¸saret parametrelerini tahmin etmek için kesirli Fourier dönü¸sümünden yararlanan algoritmalar geli¸stirerek bu ihtiyacı kar¸sılamaktır. Önerilen algoritmalar, gürültülü ortamları ve çok bile¸senli i¸saretleri ele alabilen hızlı ve dogru bir DFM parametre tahmini sa ˘ glamayı ˘ amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Linear frequency modulated (LFM) signals are the type of signal that are commonly encountered in many areas, including telecommunications, radar, sonar, and medical imaging. These signals are characterized by their changing frequency over time, with the frequency increasing or decreasing linearly over time. Since the parameters of LFM signals can carry useful information that can be used in many applications, such as detecting objects or measuring distances, accurately estimating these parameters is important. However, estimating the parameters of LFM signals can be challenging, especially in the presence of noise. Many studies have focused on developing techniques that can estimate LFM signal parameters accurately under noisy conditions. Despite the efforts of researchers, the current algorithms for LFM parameter estimation suffer from some drawbacks, such as poor performance with multi-component LFM signals or high computational complexity. Therefore, there is a significant need for a reliable alternative that can accurately and efficiently estimate the parameters of LFM signals for both mono-component and multi-component cases, in the presence of noise. The main objective of our research is to address this need by developing algorithms that utilizes the fractional Fourier transform to estimate the LFM signal parameters. The proposed algorithms aim to provide a fast and accurate estimation of LFM parameters, with the ability to handle noisy environments and multi-component signals.