Angio [Film (VHS video kaset)]
- Tez No: 41007
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER DOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
19 ÖZET 1960 lı yıllarda teknolojik gelişmelerle televizyon etkili bir iletişim aracı haline geldi. Televizyonun bu etkinliği bazı korkular ve bu korkular da çeşitli tepkiler yarattı. Bu tepkilerden bir -tanesi televizyonun sunduğu görüntüleri yeniden sunma olarak ortaya çıktı. Yeniden sunuş fikri yeni bir yaratıcı sürecin de başlangıcı oldu. Bu yaratıcı süreç video-art ın ortaya çıkmasını olanaklı kıldı. Video-art değişik yaklaşımlar ve temalar kullansa da temelde izleyicinin seçiciliğini ve sanatçının kullandığı malzemelerin çeşitliliğini arttırmaya çalıştı. Seyirciyi düşünmeye zorladı. Televizyonun yaygınlaşması kitlelerde görüntüye bir güven oluşturdu. Eleştirel olmayan bu yaklaşım-güven-tehlikelidir. Çünkü bu güven seyircinin görüntünün önerilmiş anlamlarından birini kolayca seçmesine yol açar, böylece de düşünmesini gereksizleştirir. Tıpkı görüntülerin gerçekliğinin otomatikleşmesi gibi, günümüzde tüketim ilişkileri de otomatikleşmiştir. Film bu olguyu da göz önüne alarak, iki temel düşünce üzerine kurulmuştur alışveriş ve insanın dış dünyasıyla olan organik ve çelişkili ilişkisi. Bu düşünceler hipermarket, angiokardiografi ve televizyon monitörü görüntülerinin birlikte sunulmasıyla simgelenmiştir.20 Film son derece basit, tanımlanmış ve sıradan görüntüleri bir araya getirerek yeni bir anlam ve düşünme biçimi oluşturmaya çalışıyor, çünkü gerçek sınırlı bir yapıdır ve görme biçimimizle ilgilidir. Bu proje de esas olarak yeni bir görme biçimi önerirken, sıradan, sıkıcı, anlaşılmaz ve gerçeküstü görüntülerden yararlandığından toplum için anlamsız sayılabilir. Kendi doğası nedeniyle gerçeküstü ve değişik okumalara açık bir ortam olan video görüntüsü çalışmanın ana malzemesi olmaya çok elverişlidir. Yeni gerçeküstücülük asıl gerçeğe ulaşmak için kanıksanmış, tanıdık davranış biçimleri ve nesnelerle ilgileniyor ve bunların nasıl oluştuğunu araştırıyor. Bu proje de aynı amaçla bize en yakın olan şeyin aslında en uzak olduğu gerçeğini bir kez daha vurgulamaya çalışıyor.
Özet (Çeviri)
21 SUMMARY In 1960s, with technological adyences, the television became an influential medium of communication. The potential influence of the television caused some fears to rise to the surface, and these fears resulted in different reactions. One of these reactions was formulated in terms of rerepresenting the images represented by the television. The concept of rerepresenting, in turn, marked the beginning of a new process of creativity. This process of creativity lead to the birth of video-art. Although video-art used various approaches and themes, essentially, it attempted to increase the discrimination of the viewer and the variety of the materials available to the artist. It forced the viewer to think. The spread and the influence of the television caused the masses to trust images. This non- critical approach-ie. trust-is dangerous. Because this trust enables the viewer to easily chose a meaning from the pool of available suggested meanings, makes thinking unnecessary for the viewer. Just as the automation of the reality of the images, today, consumer behavior has been automated as well. The film, takes this automation into consideration and grounds itself on two basic concepts: shopping and ego's organic and paradoxical relationship with the outside. These concepts are symbolically22 represented by the simultaneous use of hypermarket, angiocardiography, and television monitor shots. This film attempts to establish a new meaning and a new mode of thinking by putting together simple, well recognized, and well defined images. It tries this because the writer belives that the reality is a very limited structure dependent on our way of seeing. Because this projects makes use of commonplace, boring, ununderstandable, and surreal images in its attempt to suggest a new way of seeing, it can be considered meaningless by the society. Video images that are condusive to surreal and varied meanings, by virtue of their nature, are very suitable to be the main material for this work. The new surrealism is interested in assumed and well known behavior patterns and objects along with the process of their formations to reach for the“real”reality. This project too, attempts to re-emphasize the fact that the thing closest to us is in fact the furtest from us.