Türk-Anglo-Amerikan Postası: Türkiye'de Amerikan imajının pazarlanması
Turkish-Anglo-American Post: The advertisement of American image in Turkey
- Tez No: 155504
- Danışmanlar: PROF. AYŞE LAHUR KIRTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT : İnsanın toplumsal birliğinin en ayırıcı özelliklerinden olan kültürün geniş ve kapsamlı olan rolleri ve işlevleri yapıcı olduğu kadar yaptırımcı, zorlayıcı ve hatta ezici de olmasına sebep olur. Kültürün bu yaptırımcı özelliği kültürün ana yapı taşlarının başka kültür veya kültürlerin etkisi ile değiştiği toplumsal yapılarda daha da kuvvetlenir. Bu çeşit toplumsal yapılar genellikle dışarıdaki güçlü bir devletin kendi ekonomik siyasal ya da sosyal menfaatlerini koruyabilmek işin daha az güçlü olan bir toplumsal yapıyı etki altında bırakmayı hedeflemesiyle gerçekleşir. 21.yy'da kendi ekonomik siyasal ve kültürel yapısını güçlendirebilmek için hedefteki toplumun değerlerini sarsmak ve hatta yok etmek isteyen ülkeler için kullanılan en yaygın tanım“kültür emperyalizmidir”. Zenginliğin, mülkiyetin ve bunlarla paralel yürüyen gücün belli bir ülkenin tekelinde olduğu bir dünya düzeninde bu gücün devamlılığı için vazgeçilmez görülen kültür emperyalizminin oluşturduğu en büyük tehdit kültürü ekonomik ve siyasal kazançların garantörü konumuna indirgeyerek yok etmesindedir. Bu şekilde hedefteki toplumun emperyalist ülkenin değer yargılarını yaşam biçimini ve en önemlisi ideolojisini benimsemesi beklenir. Böylesine bir hedef ileri iletişim teknolojilerinin hızlı ve etkin kullanımını gerektirir. Bu noktada kültür emperyalizminin gücünü aldığı unsurların başında iletişimin geldiğini söylemek mümkündür. Yaşamak için devamlı beslenmek zorunda olan ekonomik sistemler anlamına gelen kapitalizmin ihtiyaç duyduğu gıdayı elde etmesinin yolu da kitle iletişim araçları olmuştur. Bu yeni durum teknoloji ve enformasyon gibi kavramların anlamlarını tamamen değiştirmiş ve medyayı 21. yy'da canavar olarak tanımlanmasına yol açacak kadar güçlendirmiştir. Bunun II. Dünya Savaşı sonuna denk gelmesi ise teasdüfi değildir. II. Dünya Savaşı'nın bitimi Soğuk Savaş'ın başlamasıyla eş anlamlıdır. Soğuk Savaş 1 945'i takip eden'45 yıl boyunca savaşın iki galip ülkesi kabul edilen ABD ve Sovyet Rusya arasındaki güç mücadelesini anlatır. Kendi zenginliğini ve hakimiyetini diğerinin lehine genişletmek isteyen bu iki süper güç devletin bunu başarabilmek için yeni bir dünya düzeninin kurulmasının gerekliliğine inanmaları ve bu yeni düzenin kendi ideolojileri çerçevesinde şekillenmesi yönünde sarf ettikleri çabaların toplamıdır. Diğer bir deyişle iki kutuplu bir dünya düzenidir Soğuk Savaş.Müttefiklerin ekonomik ve siyasal olduğu kadar kültürel olarak da ele geçirilmesi ideoloji savaşında olmazsa olmaz görülmüştür. Bu noktada gerek stratejik konumu gerek jeopolitik önemi gerekse kaynaklan nedeniyle hedef ülkeler arasında yerini alan Türkiye, bu çabalardan nasibini almıştır. Türkiye gerek ülke içinde gerekse ülke dışındaki pek çok tehdit sebebiyle kendini ekonomik ve siyasal alanda güçlü bulduğu ve dost olarak gördüğü ABD safında yer alırken bulmuştur. Ekonomik ve siyasal arenada Truman Doktrini ve Marshall Planıyla resmiyet kazanan bu dostluk aynı zamanda Türkiye'nin kültürel alanda da pek çok kanaldan Amerikanlaştırılmasının yolunu açmıştır. Amerikanlaşma kavramını kullanmayı mümkün kılan sebeplerin başında bu dönemde ülkeye Amerika'dan ihraç edilen sayısız film, kitap, şarkı ve dergi ve bunların sebep olduğu düşünsel ve davranışsal değişimler kadar dönemin dergilerinden Türk-Anglo-Amerikan Postası da gelir. Türk-Anglo-Amerikan Postası seçtiği konuların hemen hemen tamamının Amerika'yla ilgili olması bakımından ve bu konuları aktarmada kullandığı üslubun genel olarak övgü özelliği taşıması bakımından Amerikan- imajının Türkiye de pazarlanmasıyla ilgilenen bir kültür çalışmasının sahasına girecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT : World War II, urrfortunately, bore in embryo the roots of another and equally disastrous war. This war, duetö its nature which withheld intrigue, machination and competition was named the Cold War. Cold War was a war of ideologies and because of this, more than any other thing, it employed strategies and means of propaganda. Cold War was a period during which, the two winning sides of WWII, USSR and USA, made use of propaganda techniques. The USA, which aimed to form a security area in- the Middle East and Turkey which, wanted to secure itself against the reviving Russian aims soon found themselves cooperating with each other. Turkey who wanted to intensify this relation and the USA who wanted to have Turkey as an ally, soon carried this political and economic relation to social stage and Truman Doctrine and Marshall Plan were soon followed by an immense Americanization of Turkish social life. American films, American novels, American products- that is to say American way of life soon began to make itself felt in Turkish social life. During this same period the magazine, Turkish-Anglo-American Post, with its general bias towards Americanization prooves to have made an American propaganda. Not only the content of the articles but also their frequency and the usage of pictures and photos which animate deeply hidden pro-American convention makes the magazine a necessary area of study for anybody who is interested in Turkish-American relations in the Cold War era.