Çorum ili un sanayi sektörünün yapısal analizi
The structural analiysis of flour industries in Çorum province
- Tez No: 410084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE SİBEL GÜLSE BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Çorum ili un sanayi sektörünün il ekonomisindeki yeri ve Çorum İli'ne katkısı, ilişkili olduğu sektörler ve bu sektörlerle etkileşimi analiz edilerek ortaya koyulmuştur. Çorum un sanayi sektörü çeşitli yönleri ile değerlendirilerek, üretim sürecinde alan sektör ve veren sektör olarak, hangi ekonomik sektörlerle ne düzeyde ilişkili olduğu ve birbirlerinin üretimlerini nasıl etkiledikleri belirlenmiştir. Bu çalışma için input-output analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın verileri Çorum ilindeki 15 firmadan anket tekniği ile elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre un sanayi sektörü 1 TL değerinde çıktı üretebilmek için tarım sektöründen 0,5181 TL'lik Ambalaj sanayi sektöründen, 0,006 TL'lik mamul madde kullanmak durumundadır. Un sanayi sektörünün nihai talebinde ortaya çıkacak 1 birimlik parasal artışın tarım sektörü, yem sanayi, unlu mamuller sanayi, ambalaj sanayi, sektörlerinde ortaya çıkaracağı toplam üretim artışı 1,5241 birim parasal artış olacaktır. Ayrıca İncelenen sektörler içerinde Çorum il ekonomisine diğer dört sektöre göre en yüksek doğrudan katkıyı yapan un sanayi sektörüdür, dolaylı olarak en yüksek katkıyı yem sanayi sektörü yapmaktadır. Çorum ili un sanayi sektörü miktar ve nitelik açısından ihtiyaç duyduğu buğdayı bölgesel ve uluslararası ihracatla karşılayabilmektedir, ayrıca ulaşımla ilgili sıkıntılarının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a place in the economy of the province of Corum province's flour industrial sector and the contribution of the sectors that it has been revealed by analyzing the relation and interaction with the industry. Corum's flour industry is evaluating various aspects of the space sector, and that sector in the production process, which is related to what level is determined by economic sector and how they affect the production of one another. This study benefited from the input-output analysis. Corum province in the data of the study were acquired by questionnaires from 15 companies. According to the results of the flour industrial sector to produce 1 TL worth output need to use from 0,5181 TL worth agricultural sector and 0,006 TL worth packaging industry of finished goods. Will appear in the final demand of the industrial sector, monetary increase of 1 unit agricultural sector, food industry, bakery industry, packaging industry, the total increase in production will occur in the financial sector will increase 1.5241 units. It also includes the sectors surveyed in Çorum economy's industrial sector Flour industry sector is the highest compared to the other four sectors directly contribute, indirectly it makes the highest contribution feed industry. Corum province flour sector defray which need to quality and quantity wheat with regional and international exports It has also been found that the troubles associated with transportation.