Tokat ili çevreli beldesi tarla arazilerinde kapitalizasyon faiz oranının saptanması üzerine bir araştırma
A research on determination of capitalization rate in agricultural land: case of cevreli township tokat province
- Tez No: 410085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, Tokat ili Çevreli Beldesi'nde tarım arazileri için kapitalizasyon faiz oranı tespit edilmiştir. Araştırma verileri 74 tarım işletmesinden yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışması yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler 2011-2012 yılı üretim dönemini kapsamaktadır. İşletmelerde arazi mevcudunun % 94,28'inin mülk, % 3,68'inin kiraya tutulan ve % 2,04'ünün ise ortağa tutulan araziden oluştuğu tespit edilmiştir. İncelenen işletmelerde tarım arazilerinin % 93,66'sını sulu, % 6,34'ünü ise kuru tarım arazileri oluşturmaktadır. İşletme arazisinin ortalama olarak % 96,73'ünün ekildiği ve % 3,27'sinin nadasa bırakıldığı görülmektedir. İşletme arazilerinin % 96,73'ünün tarla arazisi, % 3,27'sinin ise ağaçlık (kavaklık şeklinde) arazi olarak kullanıldığı belirlenmiştir. Mal sahibi tarafından işletilen tarım arazilerinde rant ve arazi satış fiyatları göz önünde bulundurularak kuru tarım arazilerinde kapitalizasyon faiz oranı % 4,30 olarak sulu tarım arazilerinde ise % 4,76 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the capitalization rate of farmland of Çevreli town of Tokat province was estimated. Data of the study were collected from 74 farms via interview. The research data belongs to 2011-2012 production period. Research results showed that the 94,28 %, 3,68 % and 2,04 % of farmland were cultivated by the land owners, tenancy and sharecropping, respectively. Also, 93,66 % of farmland has been irrigated and 6,34 % of farmland has not been irrigated. 93,66 percent of the farms in the survey agricultural land in water, 6,3 percent of dry farmland. On avarega 96,73 percent of the field land was cultivated and 3,27 percent was fallow land. 96,73 percent of total land was field lant, 3,27 percent of total wooded land (as poplar). Regarding the rent and sale price of farmland, the capitalization rate was calculated to be 4,30 % in the dryland, while was 4,77 % in the irrigated land. Regarding the rent and sale price of farmland, the capitalization rate was calculated to be 4,30 % in the dryland, while was 4,76 % in the irrigated land.