Aigai bouleuterionu
Bouleuterion of Aegae
- Tez No: 410107
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN DOĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
Aigai agorasının kuzeyinde yer alan Aigai bouleuterionu İ.Ö. 150 dolaylarında, Antiphanes tarafından yaptırılmış ve Zeus Bollaios, Hestia Bollaia ve Aigai Halkına adanmıştır. Yapının kuzey duvarının iç yüzünde yer alan nişler içerisine Antiphanes ve aile bireylerinin heykelleri dikilerek onurlandırılmışlardır. 23x14,5 m. ölçülerindeki bina yaklaşık 200 kişi kapasitelidir. Doğu-batı doğrultu bouleuterion, dikdörtgen plan içerisine bir theatronun yerleştirilerek tasarlanmıştır. Bouleuterionun 9 m. yüksekliğindeki ön cephesi iki katlı bir görüntüye sahiptir. İki evreden oluşan bina ilk evrede, arşiv odası olarak kullanılan bir ön oda, yapının ana mekanı olan theatronlu toplantı salonu ve en arkada portikolu bölüm olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Theatronun kuzey ve güney uzun kenarlarındaki karşılıklı birer kapı ile theatrona giriş sağlanmakta, buna ek olarak güney duvarı batı ucundaki bir diğer kapı ile portikoya geçilmektedir. İ.S. 17 depremi sonucunda büyük tahribata uğrayan binada geniş çaplı onarımlara gidilmiştir. Bouleuterionun ikinci evresi olarak tanımlanan bu dönemde büyük oranda tahrip olan kuzey duvarın dışına destek amaçlı payanda inşa edilmiş ve niş içerisindeki heykeller onarılarak yeni yerlerine konmuştur. Bouleuterionun arşiv odası olan ön bölüm sekiz odaya bölünmüştür. İ.S. 2. yy.daki depremlerde bir kez daha hasar gören binanın portikosundaki tahrip olan iki sütun yenileri ile değiştirilmiştir. İ.S. 268-272'deki Herulii istilasının yarattığı korku ortamı sonucunda kentin terk edilmesi ile birlikte Aigai bouleuterionu da kullanımdan kalkmıştır
Özet (Çeviri)
The bouleuterion of Aegae, which is situated to the north of the Agora of Aegae, was built by Antiphanes around 150 BC and was dedicated to Zeus Bollaios, Hestia Bollaia and the People of Aegae. Antiphanes and his family members were honored with sculptures placed in niches on the inner side of the north wall of the building. The dimensions of the building are 23x14,5 m. and it has a capacity of 200 persons. The bouleuterion is placed on an east-west axis and was planned as a theatron placed in a rectangular plan. The 9 m. high façade of the bouleuterion has a two-storied appearance. The first of the two building stages consists of three main sections: an antechamber used as an archive room, a main room with a theatron used as a meeting room and a section with porticoes at the rear end of the building. The entrance to the theatron was provided by two opposing doors on the long north and south sides and an extra door on the west end of the south wall leaded to the portico. The building was extensively repaired after the destruction caused by the earthquake of 17 AD. In this period, which is defined as the second stage of the bouleuterion, the massively damaged north wall was reinforced by a support placed on the outer side and the sculptures in the niches where repaired and restored to their new places. The archive room on the front was divided into eight parts. Two columns of the portico were replaced with new ones after the damage caused by the earthquakes in 2nd century A.D. In 268-272 AD, the Herulian invasion caused a climate of fear, which brought about the abandonment of the city and marked the end of the use of the bouleuterion of Aegae.