Türk sinemasında polisiye filmlerde değer temsili
The representation of value in detective films in Turkish cinema
- Tez No: 410110
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAKIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Değerler, bir toplumun üyelerinin çoğunluğunun onayladığı, davranış ve düşünce biçimleridir. Değer kavramının; bir toplumun davranış ve tutum grafiklerinin ortaya çıkmasında önemli referans noktası olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Günümüzde kitle iletişim araçları ve değerler bireyi ve toplumu etkilemesi boyutunda birleşmektedir. Zira kitle iletişim araçları, değerlerin en önemli taşıyıcıları ve topluma benimsetilmesinde etkili bir mekanizmadır. Aynı zamanda bireylerin inanç, tutum ve davranışlarını da şekillenmesinde en etkili araçlardır. Bu etkileşimin düzeyi bu araçları ne kadar sıklıkla kullandıklarına ve bu araçlara karşı önyargılarının ne olduğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Özellikle, geniş kitlelere hitap etme ve bir kitle iletişim aracı olması açısından sinemanın ürettiği içeriklerin, değerler bağlamında incelenmesi önem taşımaktadır. Tez çalışması, sinemanın bir türü olan ve geniş kitlelerin beğenisi ile izlenen polisiye filmler üzerinden değer analizi yapmayı amaçlamaktadır. Dedektif, katil, kurban üçgenine bağlı olarak tipikleşmiş bir anlatı yapısına sahip olan polisiye türü, aynı zamanda toplumların suç ve suçlu profilini yansıtmakta ve bu bağlamda toplumsal değerleri temsil etmektedir. Bu çalışma, Türk sinemasında polisiye filmlerde dönemin toplumsal koşullarına paralel olarak değişen değerlerin temsilini belirlemeyi amaçlamaktadır. İncelenmek üzere seçilen dört Türk polisiye filmi; Kanun Namına (Ömer Lütfi Akad, 1952), Cemil (Melih Gülgen, 1975), Beyaz Ölüm (Halit Refiğ, 1983) ve Av Mevsimi (Yavuz Turgul, 2010) olarak belirlenmiştir. Bu filmlerle hangi değerlerin temsil edildiğini, hangilerini öne çıkarıp belirginleştirdiğini ya da hangilerini geri planda sunup önemsizleştirdiğini tespit ederek, Türk sinemasında polisiye filmlerin genel bir değer haritası çizilecektir.
Özet (Çeviri)
Value is composed of behaviours and ideologies which are approved by the value of a society. It has been proved by many studies that the concept of value is a crucial reference point in determining a society's behaviour and manners. In the contemporary world, mass media and value are intermingled in terms of affecting individuals and the society as a whole. Mass media is one of the most important devices that transmit the basic dynamics of value and help society to internalize them. Furthermore, mass media is a highly effective tool in shaping individuals' beliefs, manners and behaviours. The level of this interaction between individuals and mass media can vary according to the frequency of usage and prejudices of each individual. Within this frame, studying cinema in terms of the concept of value is of vital importance since it has the ability to reach masses and is one of the most important tools of mass media. This study aims to analyze the genre of dedective film, which is received with great acclaim by the cinema audience, in terms of value. The genre of the dedective film has a typical narration style that is formed around the dedective, murderer and victim triangle. Moreover, it represents the social values of the society in expressing the murder and murderer profile of societies. This study aims to analyze representations of the Turkish dedective films in terms of the transforming concept of value in parallel with the social conditions of the era. Four films have been chosen to carry out the study; Kanun Namına (In the Name of the Law) (Ömer Lütfi Akad, 1952), Cemil (Melih Gülgen, 1975), Beyaz Ölüm (White Death) (Halit Refiğ, 1983) ve Av Mevsimi (Hunting Season) (Yavuz Turgul, 2010). The frame of the Turkish dedective films will be drawn through determining which moral values are represented, omitted or held back and trivialized.