Yüzyıl kavşağında iki yazarda kadının özgürlük arayışı:Kate Chopin ve Halide Edib Adıvar
Female quest in two fin de siecle novelists:Kate Chopin and Hali̇de Edi̇b Adivar
  1. Tez No: 410116
  2. Yazar: LALE BARÇIN AKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİLSEN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Comparative Literature, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez Kate Chopin'in Uyanış ve Halide Edib Adıvar'ın Seviyye Talip adlı romanlarını konu alarak, on dokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başlarında Amerikan ve Osmanlı ataerkil toplumlarındaki kadının durumunu, üstlendikleri rolleri, kadınların bu rollere isyanları, kendi özgürlük mücadeleleri ile ilgili olarak ortaya çıkan gelişim süreçlerini incelemektedir. Sözü edilen romanlardaki kadın karakterler karşılaştırmalı edebiyat bilimi verileri kullanarak incelenmiş, bu karşılaştırmanın sonucuna göre benzerliklerin ve farklılıkların nedenleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde geçmişten günümüze toplumsal cinsiyetin ve feminizmin tanımı, cinsiyet rollerinin inşası, birinci akım ve ikinci akım feminist düşünce ve felsefeler, son olarak Batı'da ve Doğu'da kadının kimliği üzerine yoğunlaşılmıştır. İkinci bölümde Kate Chopin ve Halide Edib Adıvar'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilip, ardından iki yazarın iki faklı kültürde kadına bakış açıları, karşılaştırmalı bir analiz yapılarak incelenmiştir. Tezin son bölümünde yazarların eserleri hakkında bilgi verilmiş, her iki yazarın kendi toplumlarında kadına bakış açısı, toplumun kadına yüklediği sorumluluklar, ardından eserlerdeki kadın karakterlerin benzerlikleri ve farklılıkları, özgürlük mücadeleleri, birey ve toplumun istekleri arasındaki ilişki irdelenmiştir. İncelemenin sonunda, iki eserde de aldatma, aşk, evlilik kurumu, cinsellik, yalnızlık, özgürlük gibi konular anlatılmakta ve sorgulanmakta, kadınlar hangi kültür ve hangi zaman diliminde yaşarsa yaşasın sıkıntılarının aynı olduğu, ataerkil sistemin kadın kimliğinin oluşumu sürecinde önemli bir rol oynadığı, kadının bağımsız kimliklerini elde etmelerinde büyük bir engel teşkil etmekte olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Having contextualized the novel Awakening by Kate Chopin and Seviyye Talip by Halide Edib Adıvar, this thesis reviews the status of woman in the patriarchal American and Ottoman societies, their roles they play in, their rebellion against these roles and the development process emerged thanks to their struggle for emancipation in the late nineteenth and early twentieth century. The heroines of the aforementioned novels are analyzed using the comparative literature parameters. In accordance with the result of this comparison the reasons for similarities and differences are presented. The first part focuses on the definition of gender mainstreaming and feminism from past to present, building of gender roles, first and second-wave feminism and philosophies, and finally the female identity in the West and the East. The second part evaluates the viewpoint of two authors of two different cultures carrying out a comparative analysis after the information regarding the life and books of Kate Chopin and Halide Edip Adıvar is provided. In the last part of this thesis the information about the works of the authors is given. This part also addressesthe attitude of each society towards woman in which the authors live, the responsibilities encumbered on the woman by their own society as well as similarities and differences of the heroines, their struggle for emancipation and relation between the will of individual and the expectation of society. Both novels narrate and ponder about the infidelity in marriage, love, conjugal community, sexuality, loneliness and freedom. Therefore it is concluded that the women have the same troubles no matter which culture they live in or when they live, the patriarchal system plays a significant role during the formation of woman identity, which also impedes the women considerably in their struggle to create their independent identity.