Sağlık çalışanlarında iş yaşam kalitesinin örgütsel bağlılığa etkisi: Bir zincir hastane örneği
Impact of quality of work life on organizational commitment in healthcare workers: A chain hospital example
  1. Tez No: 698399
  2. Yazar: MERVE YÜCE AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bireyin çalışma hayatındaki öznel memnuniyetini ifade eden bir kavram olan iş yaşam kalitesi, sağlık kurumlarının çalışanlarıyla yüksek düzeyde örgütsel bağlılık kurabilmesi için vazgeçilmez ön koşullardan birisidir. Araştırmamız İstanbul'un üç farklı semtinde ki zincir diş hastanelerinde çalışan sağlık çalışanlarının iş yaşam kalitesinin, örgütsel bağlılığa etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Alanda diş hastanelerinde bu konuda yapılmış çalışmaların oldukça az olması araştırmanın nedenini oluşturmuş ve bundan sonraki çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu zincir diş hastanelerinde çalışan 165 personel oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan 50 sorudan oluşan anket formu,“Demografik Özellikler”, Van Laar, Edwards ve Easton (2007) tarafından geliştirilmiş“İş Yaşam Kalitesi Ölçeği”) ve Meyer, Allen ve Smith (1993) tarafından geliştirilmiş“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, oluşturulan link adresinden sağlık çalışanlarına mail olarak gönderilmesiyle online olarak toplanmıştır.Araştırma kesitsel tipte bir araştırmadır. Anket aracılığıyla elde edilen veriler bilgisayar ortamında, IBM SPSS Statistics 25.0 sürümü kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada anlamlılık düzeyi α = 0.05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality of work life, which is a concept that expresses the subjective satisfaction of the individual in working life, is one of the indispensable preconditions for health institutions to establish a high level of organizational commitment with their employees. Our research was carried out to examine the effect of the work life quality of healthcare professionals working in dental chain hospitals in three different districts of Istanbul on organizational commitment. The fact that there are very few studies on this subject in dental hospitals in the field constituted the reason for the research and it was aimed to shed light on future studies. The working group of the research consisted of 165 personnel working in dental chain hospitals. The questionnaire form consisting of 50 questions prepared by the researcher in collecting the data,“Demographic Features”,“Quality of Work Life Scale”developed by Van Laar, Edwards and Easton (2007) and“Organizational Commitment Scale”developed by Meyer, Allen and Smith (1993) used. The data were collected online by sending an e-mail to healthcare professionals from the created link address. The research is a cross-sectional study. The data obtained through the questionnaire were analyzed in computer environment using IBM SPSS Statistics 25.0 version. The significance level was used as α = 0.05 in the study.