Cinsel işlev bozukluğu olan eşlerde evlilik uyumu ve bağlanma stillerinin incelenmesi
Examination of marital adjustment and attachment styles of spouses with sexual disfunction
  1. Tez No: 410150
  2. Yazar: ÇIDAM KUMKALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, cinsel işlev bozukluğu olan eşlerde evlilik uyumu ve bağlanma stillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; araştırma ve kontrol grubu olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Cinsel hayatındaki problemler nedeni ile üroloji ve kadın doğum ve jinekolojiye başvuran 35 kişi araştırma grubunu oluşturmaktadır. Genel popülasyondan daha önce cinsel hayatında herhangi bir problemi olmayan 35 kişi de kontrol grubunu oluşturmaktadır. Değerlendirmede veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Evlilik Uyum Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II kullanılmıştır. Veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma grubunun evliliklerinde uyum problemi bulunmaktadır. Evliliklerinde uyum problemi olan kişilerde korkulu bağlanma saptanmıştır. Evliliklerinde uyum problemi olan kişilerde korkulu bağlanma oranı (%71.4), evliliklerinde uyum problemi olmayanlara göre (%45.2) daha yüksektir. Çalışmadan elde edilen veriler; cinsel işlev bozukluğu olan eşlerin evlilik uyumunda ve güvenli bağlanma stilinde problem yaşadıklarını göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Cinsellik, Cinsel İşlev Bozuklukları, Evlilik, Evlilik Uyumu,Bağlanma, Yetişkinlerde Bağlanma Stilleri
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine of marital adjustment and attachment styles of spouses with sexual dysfunction. The study consist of two group; research and control group. The research group consist of 35 people who are presented to a urology and gynecology clinics with sexual life problems. The control group consist of 35 nonpatients. In evaluation, Socio demographical information form, Golombok-Rust Inventory Sexual Satisfaction, Marital Adjustment Scale and Experinces in Close Relationships Inventory II. Data has been analyzed using SPSS software. The research group had a marital adjustment problem. Overall, 71.4% of the people who have marital adjustment problem were found to fearful attachment style. This score is higher than control group's score (45.2%). Results indicated that problem of marital adjustment and attachment styles of spouses with sexual dysfunction. Key Words : Sexuality, Sexual Dysfunctions, Marriage, Marital Adjustment,Attachment, Attachment Styles in Adult