Grupla psikolojik danışma uygulamasının otizmli çocuğu olan annelerin özyeterlilik ve umutsuzluk düzeylerine etkisinin incelenmesi
The effect of group counseling on mother's self efficacy and level of despair that they have autism children
  1. Tez No: 410156
  2. Yazar: ERDİ KULBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı grupla psikolojik danışma uygulamasının otizmli çocuğu olan annelerin öz yeterlilik ve umutsuzluk düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul Kağıthane ilçesi Selahaddin Korkmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulunda özel eğitim almakta olan otizmli çocukların annelerinden oluşur. Araştırmanın deney ve kontrol grubu toplam 20 kişidir. 114 kişiye uygulanan öntest uygulamasına göre umutsuzluk puanları ortalamanın üstünde olan, öz yeterlilik seviyeleri ise ortalamanın altında olan 42 kişi belirlenmiştir. Bu kişiler deney ve kontrol gruplarına rastgele 10'ar kişi olarak dağıtılmıştır. Araştırmada otizmli çocuğu olan annelerin umutsuzluk düzeylerini belirlemek amacıyla“Beck Umutsuzluk Ölçeği”, öz yeterlilik düzeylerini belirlemek amacıyla da Sherer ve arkadaşları (1982) tarafından hazırlanan, Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Yıldırım ve İlhan (2010) tarafından yapılan“ Genel Öz yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına bu ölçekler ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarına uygulanan“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve“Genel Öz yeterlilik Ölçeği”ön-test ve son-test puanları arasında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, deney ve kontrol gruplarının sontest umutsuzluk ve öz yeterlilik puanları arasında istatistiksel olarak fark olup olmadığı da Mann-Whitney U Testi ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz sonunda grupla psikolojik danışmanın, otizmli çocuğu olan annelerin umutsuzluk ve öz yeterlilik düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturduğu gözlenmiştir. Bu bulguya göre grupla psikolojik danışma uygulaması otizmli çocuğu olan ebeveynlerin umutsuzluk düzeylerini azaltmakta, öz yeterlilik düzeylerini ise yükseltmektedir. Anahtar Kelimeler : Grupla Psikolojik Danışma, Otizm,Umutsuzluk, Özyeterlilik
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to observe the effect of group counseling on the level of despair and self-sufficiency of mothers of children with autism. The research sample consists of parents whose children with autism attend special education in Selahaddin Korkmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulu in Kağıthane province in İstanbul. The test and control group of the research includes 20 people in total. Out of 114 people who went through the pretest 42 people who showed results above the average concerning despair and below the average concerning self-sufficiency were chosen. These people were randomly divided into test and control groups of 10. In order to determine the despair level of mothers of children with autism“Beck Hoplessness Scale”was used. Concerning the determination of the level of self-sufficiency“General Self-sufficiency Scale”which was invented by Sherer and friends (1982) and tested on reliability and validity in Turkish by Yıldırım and İlhan (2010) was used. These scales had been applied as pre- and after-test to the control and test groups. In order to determine the difference of points between the pre- and after-tests for both the“Beck Hoplessness Scale”and“General Self-sufficiency Scale”the“Wilcoxon Rank Sum Test”, posttest of the test and control groups was not statistically significant difference between despair and self-sufficiency are scores were analyzed with the Mann-Whitney test. At the end of the statistical analysis it had been observed that through the group counseling with mothers of children of autism an important difference on the level of their despair and self-sufficiency could be achieved. According to these results the despair of the parents of children of autism had been reduced while the self-sufficiency level had been increased. Key Words : Group Counseling, Autism, Despair, SelfEfficacy