Hemşirelerin meslek seçim algıları, örgütsel vatandaşlık ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişki: Bir alan araştırması
Perceptions of nurses career choice, the relationship between the level of job satisfaction and organizational citizenship: A field research
  1. Tez No: 410172
  2. Yazar: SONER KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hastaneler geçmişte hastalıkların iyileştirildiği birer sağlık kurumları idi. Günümüzde ise yaşam standartlarının yükselmesi ve bireylerin sağlık kurumlarından beklentilerinin artması sebebiyle Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu`na bağlı hastaneler“Sağlıkta Dönüşüm Programı”ile farklı bir sosyal kurum haline gelmiştir. Sağlık işletmelerinde yardımcı sağlık personeli hemşirelerin görev dağılımlarındaki adaletsizlikler, sınırları olmayan görevler, hiyerarşik olmayan görev tanımları, fazla mesailer vb. hemşirelerde örgütsel vatandaşlık ve iş tatmini olumsuz etkileyebilmektedir. Kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin meslek seçim algıları, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tatminin düzeyleri arasındaki ilişki konusu bir alan araştırması yapılmasına karar verilmiştir. Araştırmamızda hemşirelerin meslek seçim algıları ile örgütsel vatandaşlıkları, iş tatmini ve iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişki ile ilgili alanda yapılan araştırmalara dayanan ve uygulanan anketlerle desteklenen bir araştırmadır. Çalışmanın amacı; hemşirelerin meslek seçim algıları, örgütsel vatandaşlık ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Necip Fazıl Şehir Hastanesi ana binası ve ek binalarında çalışan toplam 556 hemşireden rastgele seçilen 325 hemşireye bilgi toplama amacıyla hazırlanan anket dağıtılmış olup, bunlardan 199`u geri dönen anketlerden 192`si Cronbach`s Alpha güvenirlik testine göre güvenirliği 0,93 olarak hesaplanmıştır. Anahtar Kelime : Meslek Seçim Algısı, Örgütsel Vatandaşlık, İş Tatmini
Özet (Çeviri)
One was that hospitals improve the health institutions in the past disease. Today, because of the increased expectations of rising living standards and individual health institutions Institute in Turkey Public Hospitals affiliated hospitals on the“Health Transformation Program”and it has become a different social institutions. Injustice in allied health personnel in health nurses work distribution business, with no boundaries tasks, non-hierarchical mandate, overtime and so on. In a negative effect on nurse job satisfaction and organizational citizenship. Choice of profession perception of nurses working in public hospitals, organizational citizenship behavior and the relation between the level of job satisfaction has decided to conduct a research. Organizational citizenship and perception of nurses in our study with career choice, job satisfaction and job satisfaction is based on research in related fields, and the relationship between the applied research supported by the survey. The purpose of the study; nurses' perceptions of career choice was to investigate the relationship between job satisfaction and organizational citizenship. Necip Fazil City Hospital main building and the running total of 556 nurses in the annex a random sample of 325 nurses to gather information in order is a questionnaire distributed 192`s from 199` returning questionnaires from them Cronbach`S is calculated as the reliability according to Alpha reliability test 0.93. Keywords : Perception Job Selection, Organizational Citizenship, Job Satisfaction