Engelli çocuğa sahip aileler ile engelsiz çocuğa sahip ailelerin tükenmişlik ve psikolojik dayanıklılıklarının incelenmesi
A research on burnout and psychological resilience of the families with disabled children and families with unimpeded children
- Tez No: 410191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SEVİNÇ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Engelli tanımı, kişinin kişisel ya da sosyal yaşantısında tek başına yapması gereken işleri, fiziki veya ruhsal durumundaki kalıtımsal ya da sonradan olma herhangi bir eksiklik sonucu yapamayanlar olarak tanımlanmaktadır. Engelli çocuk ailede yeni bir süreci başlattığı ve engelli bireyin alacağı eğitim, aile bireylerinin ölümünden sonraki geleceği gibi sorular nedeniyle aile farklı tutum ve davranışlar sergilemektedir. Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan kaygı ve stres, aile bireylerinde tükenmişliği ortaya çıkarabilmektedir. Psikolojik dayanıklılık, stresli geçen bir yaşam durumları ile karşı karşıya olma durumun da kendini toparlama gücünün en önemli unsurunu oluşturmaktadır. Tükenmişlik kavramı, duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarıda düşme hissi olarak üç alt boyuttan oluşmaktadır. Bu çalışmada, 203 engelli çocuğa sahip aile ile 153 engelsiz çocuğa sahip ailelerin tükenmişlik ve psikolojik dayanıklılıkları incelenmiştir. Engelli çocuğa sahip ailelerin engelsiz çocuğa sahip ailelere göre tükenmişliklerinin ve psikolojik dayanıklılıkları, çocuklarının yaşına, anne babaların eğitim seviyelerine, gelir düzeylerine, kaç çocuğa sahip oldukları, eşle akrabalık durumları, engel durumları, gibi parametreler açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Engelli, Aile , Psikolojik Dayanıklılık, Tükenmişlik,
Özet (Çeviri)
Definition of disability has defined as a normal person can not doing things that must do oneself in own personal or social life because of hereditary or subsequently flaw in own physical or psychical abilities. Having disabled child in family cause members behave different attitude due to, worry about how can disabled member get schooling or the future after family members die. Therefore the resulting stress and anxiety affect burnout in family members. In this phase psychological hardiness important factor for resilience when stressing. Resilience when faced with stressful life situations are the most important elements of self- recovery power. The concept of burnout, consists of three subscales that include emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment as the feeling of fall. In this work, examined burnout and psychological hardiness in 203 family have and 153 family have not disabled child with parameters of child age, education level of parents, level of income, number of child and kin marriage. Key Words : Disabled, Family, Resilience, Burnout