Çocuklardaki dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı ile annelerdeki depresyon düzeyi arasındaki ilişki
The relation between the level of depression of mothers and the attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) in their children.
- Tez No: 410207
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, DEHB tanısı alan çocukların anneleri ve tanı almayan çocukların annelerinin depresyon düzeylerini incelemesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu 7-11 yaş arası DEHB tanısı almış ve tanı almamış 50 çocuk ve annesinden oluşturulmuştur. Belirlenen örneklemdeki çocukların DEHB tanısı ve annelerin depresyon düzeyi ile ilgili veriler betimsel tablolarla incelenmiş sonucunda uygulanmış olan Beck Depresyon Envanteri sonucunda tanı alan çocukların annelerinin depresyon düzeyi yüksek olarak bulunmuştur. Ayrıca çocukların cinsiyetleri ile annelerin depresyon düzeyi arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuş, çocukların erkek olmasının annenin depresyon düzeyini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hiperaktivite, Dikkat Eksikliği, Depresyon
Özet (Çeviri)
In this study, the diagnosis of ADHD children and their mothers take the children's mother was aimed to investigate the level of depression. The working group was created from aged 7-11 who were diagnosed with ADHD and 50 children who did not receive diagnosis and mother. Determining the level of depression in our sample of children with ADHD and depression level data on mothers who underwent examined with descriptive statements as a result of the Beck Depression Inventory results in the diagnosis of the children's mother was found to be high. In addition, mothers with children and gender have a significant positive correlation between the level of depression, the conclusion that depression increases the level of mothers of male children being reached. Key Words : Hyperactivity, Attention Deficit, Depression