İşletmelerde sosyal sorumluluk projeleri ve firma performasına etkisi
Social responsibility projects in componies and its effect on corporations' performance
- Tez No: 410206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında işletmelerde uygulanan, uygulanmak istenen sosyal sorumluluk projeleri ve bu projelerden beklentileri, bu beklentilerin firma performansına etkileri üzerine bilgiler yer almaktadır. Şirketlerin gerçekleştirmek istediği ya da gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk politikalarının üzerinde toplumun, devletin, vb. ne tür etkilerin baskısında mı yapıldığı yoksa bu politikalarını tamamıyla topluma fayda sağlamak için mi yoksa şirketlerin ekonomik çıkarları doğrultusunda gerçekleştirmek istediklerini, şirketlerin toplum, devlet, üretici, tüketici ile olan ilişkileri yer almaktadır. Sosyal sorumluluğun firma performansına etkisinin incelendiği bu araştırmada analiz sonuçları çok güçlü ve pozitif bir etkinin var olduğunu göstermektedir. Sosyal sorumluluk faktörü bir firmanın hem büyüme hem de finansal performansını doğrudan etkilemekte ve arttırmaktadır. Ortaya çıkan bu sonuç, üst yönetimin sosyal sorumluluk faaliyetlerine daha fazla ağırlık verip bununla ilgili bir şirket stratejisi geliştirmelerini zorunlu kılmaktadır. Anahtar Kelimeler :Sosyal Sorumluluk, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Firma Performansı
Özet (Çeviri)
Required to apply social responsibility projects implemented in enterprises in this study and the expectations from this project it includes information on the effects of firms' performance expectations. Companies that want to perform or perform community on the social responsibility policy, the state, and so on. What Kind Of where the effect of the pressure or the policies they want to perform fully in line with the economic interests of or company for the benefit of society, companies are society, the state, the manufacturer is located in relations with consumers. The research that examines the social responsibility's effects on the firm performance, the analysis results shows that it has a powerful and positive impact. The element of social responsibility directly creates an impact and increases both the firm's expansion and the financial performance. As a result of that, it requires executive managements to pay more attention to social responsibility activities more often, as well as creating and developing a corporation strategy. Key Words : Social Responsibility, Social Project, Firm's Performance