Organizasyonlarda teknoloji kullanımı ve performans ilişkisi: Türk bankacılık sistemi örneği
Use of technology and performance relationship in organizations : The case of Turkish banking system
  1. Tez No: 410217
  2. Yazar: MUHAMMED ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, dünden bugüne önemi giderek artan teknoloji kullanımı ile organizasyonlardaki performans arasında ilişki durumu, daha özelde ise internet bankacılığı kullanımı ile banka performanslarının finansal, insan kaynakları ve örgütsel perspektiften ilişkili olup olmadığı, eğer ilişki varsa ilişkinin yönü test edilmiştir. Bu ilişkinin araştırılması için 2006 – 2014 dönemine ait internet bankacılığı hizmeti sağlayan bankaların yıllık verileri SPSS istatistik programı yardımı ile korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Buna göre internet bankacılığı işlemleri ile örgütsel perspektif arasında yüksek dereceli ve pozitif bir ilişki ortaya çıkmıştır. Yani internet bankacılığı işlemleri arttıkça bankaların örgüt yapıları da genişlemiştir. İnternet bankacılığı işlemleri ile insan kaynakları arasındaki ilişki yüksek düzeyli çıkmıştır. Ancak banka personelinin eğitim seviyesi düşük olduğunda ilişki negatif iken, eğitim seviyesi arttığında ilişki pozitife dönmüştür. Son olarak, internet bankacılığı işlemleri ile finansal perspektif (rasyolar) arasındaki ilişki durumu diğerlerine göre daha az çıkmıştır. Hatta bazı alt kriterlerde ilişki bulunamamıştır. İlişki durumu çıkan kriterlerde de şube rasyoları hariç hemen hemen bütün alt kriterlerde negatif bir ilişki ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Teknoloji, Organizasyon ve Teknolojik Gelişme,Performans, Banka Performansı, İnternet Bankacılığı
Özet (Çeviri)
In this paper, the correlation between performance in organizations and technology usage that has gradually increasing importance day by day, particularly connections of bank performances with the usage of online banking and the direction of correlation, have tested in financial, organizational and human resources aspects. In order to research this relation, annual datas of banks providing online banking services in 2006-2014 period are subjected to correlation analysis using SPSS statistics program. According to results, a high and positive correlation observed between online banking transactions and organizational perspective. So, organizational structure of banks has expanded with the increases in online banking transactions. Relation between human resources and online banking transactions emerged in high levels. However, they are negatively correlated when education level of bank employees is low. Whenever the education level rises, relation turned into positive. Lastly, financial perspective (ratios) and online banking transactions are slightly correlated. Even there is no connection found in some sub-criterias. In criterias which have connections, a negative relation occured in almost entire sub-criterias except ratios of branch offices. Key Words : Technology, Organizational and Technological Development, Performance, Bank Performance, Internet Banking