25-40 yaş arası evli erkeklerle evli olmayan erkeklerde, kaygı düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The anxiety level variables between married males and single males aged 25-40 years have to be analysed
  1. Tez No: 410218
  2. Yazar: BETÜL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kaygı her insanın yaşayabileceği kişinin hayatına olumlu ve olumsuz etkileri olan duygulardan biridir. Motive edilme, karar alma, hedefe ulaşma gibi durumlarda gerekli kaygı düzeyi bireye olumlu anlamda katkı sağlarken, yüksek kaygı düzeyi; iletişim, düşünme ve eylem becerilerinde kişinin işlevselliğini olumsuz yönde etkiler. Gelişen ve değişen dünyada kaygılanmak için birçok neden vardır. Bu nedenlerin birçoğu bazı insanlar için ortaktır. Bu çalışmada, günümüzde çoğu insanın kaygılanmasına neden olabilecek bazı faktörler ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı, erkeklerde ki kaygı düzeyinin medeni durum ile ilişkisini belirlemek ve kaygı düzeylerinin, çocuk sahibi olma, eşin çalışma durumu, eğitim seviyesi ve gelir düzeyi değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektedir. Araştırmanın örneklemi, 100bekâr erkek ve 100 evli erkek olmak üzere toplam 200 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların demografik değişkenleri, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi toplama anketi ile elde edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin kaygı düzeylerini ölçmek için“Durumluk Kaygı Ölçeği”ile“Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma, İstanbul illi sınırları içerisinde, Anadolu ve Avrupa yakasında ikamet eden 25-40 yaş arası erkeklerden oluşturulmuştur. Bu araştırma“tarama modeli”olarak tasarlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for SocialSciences) Windows 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis H-Testive Anova Testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda“durumluk ve sürekli kaygı”düzeylerinin medeni durum üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Evli olan erkeklerin kaygı düzeyleri bekâr olan erkeklere oranla daha yüksek çıkmıştır. Araştırmanın diğer verilerine bakıldığında ise, çocuk sahibi olup olmama, eşin çalışma ve maddi gelir düzeyi ile sürekli ve durumluluk kaygı arasındaki ilişki anlamlı bulunmazken, eğitim düzeyi ile sürekli kaygı arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular, literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Medeni durum, Erkek, Kaygı, Durumluk Kaygı, SürekliKaygı
Özet (Çeviri)
Anxiety is one of the emotional states that can effect each and every person positively or negatively. While moderate anxiety level is essential in situations like motivation, decision making, reaching one's goal, high anxiety levels can effect a person's ability to commmunicate, think and take action in a negative way. There are many reasons to be anxious about the developing and changing world. These reasons are common in most of the people. This study focuses on the factors that may lead people into anxiety. The purpose of this current study is to determine the relationship between levels of anxiety in males and variables like marital status, having a child, having a working wife, education levels and income levels. The study sample includes 100 single males and 100 married males which make a total of 200 participants. Demographic variables of the participants were obtained by collecting personal information through a questionnaire developed by the researcher. Anxiety levels of the participants were measured by“Continuity Anxiety Scale”and“Situational Anxiety Scale”.The study was conducted among males with age range of 25-40 years in both the Asian and the European part of Istanbul. This study was designed as a“survey model”. The data was analized using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows 21.0 program. To compare the quantitative data between two groups Mann Whitney-U test was used and tocompare between group parametres for moret han two groups Kruskal Wallis H-Test and Anova Test wer eused. Results of the study show us that married males rated much higher than single males in means of both status and frequent anxiety scale ratings. When we examine the other data from the study, we see that the relation between having a child, having a working wife and income levels and the status and frequent anxiety was not significant, but there was significance between the education levels and frequent anxiety. The findings of the study are discussed in the framework of relevant literature. KeyWords : Marital Status, Male, Anxiety, Continuity Anxiety, Situational Anxiety