Küçük(Mikro) ve orta ölçekli işletme sahiplerini girişimciliğe iten motivasyon süreci
Micro and medium-sized business owners motivation process for entrepreneurship
  1. Tez No: 410221
  2. Yazar: NESİBE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNER SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde yoğun olan ilişkiler ağı, sürekli olarak yaşanan değişimler ve bu değişimlere ayak uydurma gerekliliği küreselleşmenin önemini ortaya koymaktadır. Bu manada ülkelerin en etkin varlıklarının işletmeler olduğu düşünüldüğünde takip edilmesi gereken birden fazla durumla karşılaşmak mümkündür. Nitekim küresel manada meydana gelebilecek gerek sosyal gerek politik gerekse ekonomik anlamdaki herhangi bir durum bütün ülkeler için kaçınılmaz bir etkilenme alanı meydana getirecektir. Eski manasından çok uzaklaşarak bugün dünya ekonomisini ayakta tutan bir öneme sahip en değerli varlıklar işletmelerdir. Özellikle küçük(mikro) ve orta ölçekli işletmelerin ülkelerin ekonomik varlığı ve dengesinin sağlanmasındaki etkin rolü onları daha yakından tanıma gerekliliğini doğurmuştur. Bu çalışmanın amacı küçük(mikro) ve orta ölçekli işletme(KOBİ) sahiplerini girişimciliğe iten motivasyon süreci hakkında tespitler yaparak elde edilen tespitleri değerlendirmektir. Bu sebeple yukarıda belirtilen durumlar dahilinde; küçük(mikro) ve orta ölçekli işletmeler, girişimcilik ve motivasyon kavramlarının literatür incelemesi ile birlikte; tanım kavram ve kapsamları açıklanmaya çalışılmıştır. Küçük(mikro) ve orta ölçekli işletme sahibi olan toplam 100 işletme ve işletme sahibine 51 soruluk bir anket çalışması uygulanmıştır. Araştırmada sosyo-demografik değişkenlere göre katılımcı dağılımları ve istatistik tabloları ile ölçeklerin madde ve güvenilirlik analizleri, faktör analizi, regresyon ve korelasyon analizleri, t testi ve Anova analizi yöntemleri ile SPSS 22.0 uygulanmıştır. Esas olarak küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerini girişimciliğe iten motivasyon sürecini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve faktörler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkartılması doğrultusunda bir çalışma yürütülmüştür. Anahtar Kelimeler : Girişimcilik, Kobiler, Motivasyon
Özet (Çeviri)
Today dense network of relations, changes that took place and reveals the importance of continuously adapting to the changing requirements of globalization. This means that businesses in the country that must be followed when considering the most effective being possible to encounter multiple stops. Indeed, global sense of social need that might occur should the political and economic situation in any sense inevitable for all countries affected area will bring about. The most valuable assets a very important holding standing away from the old sense of the world economy today are businesses. Especially small (micro) and medium-sized enterprises active role in ensuring the economic existence and stability of countries has led to the necessity to recognize them more closely. The aim of this study was small (micro) and medium-sized enterprises (SMEs) have to evaluate the findings obtained by making determinations about the motivation that pushes entrepreneurship process. Therefore, within the above-mentioned conditions; small (micro) and medium-sized businesses, along with a literature review of the concept of entrepreneurship and motivation; It tried to explain the concept and scope of the definition. Small (micro) and medium-sized business owners with a total of 100 enterprises and enterprises with a 51-question survey was administered. According to socio-demographic variables in the study participants distributions and substance of scale with statistical tables and reliability analysis, factor analysis, regression and correlation analysis, t test and ANOVA analysis methods using SPSS 22.0 it was applied. Working mainly in small and medium-sized enterprises with the identification of factors that influence the motivation process that pushes entrepreneurship and removal were carried out according to the relationship between the factors. Key Words : Entrepreneurship, SMEs, Motivation