Üniversite öğrencisi kızların yeme tutumlarının duygudurum bozukluğu ile ilişkisi
The examination of the relationship between eating habits and mood disorders among school girls from universities
- Tez No: 410220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, üniversitede eğitim gören kız öğrencilerin yeme tutumları ile duygudurum bozuklukları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, İstanbul'da yer alan üniversitelerde eğitim gören kız öğrencilerden rastgele seçilen toplam 189 kişi çalışmaya katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Yeme Tutumu Testi (YTT) ve Duygudurum Bozuklukları Ölçeği (DBÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamına kodlanarak girilmiş ve Spss 22.00 İstatistik programı yardımıyla analizleri yapılmıştır. Araştırmanın genel sonuçlarına göre, yeme tutumlarının duygudurum üzerinde anlamlı ve pozitif etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, yaş ve vücut kitle indeksinin duygudurum üzerinde anlamlı etkisi olduğu saptanırken; anne-baba durumu, anne ile olan ilişki, gün içerisinde herhangi bir öğünü aile ile aynı sofrada yeme tutumu, fast food ya da abur cubur yeme sıklığı ve diyet yapma eğilimi ile yeme tutumları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Yeme tutumları, duygudurum, üniversite öğrencileri
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between eating attitudes and mood disorders of girls studying at the university. In this regard, total of 189 female students participated in the study who were randomly selected from the universities of Istanbul. Eating Attitudes Test (EAT), Mood Disorder Questionnaire (MDQ) and Socio-demographic questionnaire which is prepared by the researcher were used as data collection tools. The data was coded and analyzed with the help of SPSS Statistics 22.00. According to the overall results of the survey, it was found that mood has a positive significant effect on eating attitudes. On the other hand, age and body mass index has a positive significant effect on mood. According to results there is a relationship between parental status, relationship with mother, having meals with family, frequency of eating fast food or junk food, diet tendency and eating habits. Key Words : Eating attitudes, mood, collage students