İşletmelerde iç kontrol sistemi,risk değerleme ve tekstil işletmesinde bir uygulama
Internal control systems in enterprises,risk assessment and a practice in the textile business
  1. Tez No: 410226
  2. Yazar: ALİ TEOMAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yönetim süreçlerinden biri kontrol fonksiyonudur. Kontrol işletmede plan çerçevesinde alınan kararların ne ölçüde başarıldığını gösteren fonksiyondur. Ne yapıldığı, nereye ulaşıldığı ve nerede bulunduğunu belirlemeye çalışan en önemli fonksiyondur. İşletmelerin amacı yalnızca üretim değildir, bununla birlikte üretimin en uygun maliyetle başarılması gerekmektedir. En uygun maliyet nedir sorusunu cevabını kontrol fonksiyonu cevaplamaktadır. Aslında kontrol işletme yönetimi tarafından belirlenmiş amaçları gerçekleştirebilmek amacıyla işletmenin sağladığı kaynakların amaçlara uygun kullanılıp kullanılmadığını belirlemek ve eğer hata, uygunsuzluk varsa düzeltilmesini sağlamak amacı ile başvurulan yaşayan bir süreçtir. Bu tez çalışmasında işletmelerde iç kontrol sistemleri tanımlanmış olup işletmelerde risk değerleme yöntemlerini anlamaya yönelik çalışmalar konusunda fikirler verilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; iç kontrol sistemleri ve risk yönetiminin ayrı ayrı düşünüldüğünde firmanın sürdürülebilirliği üzerinde etkisi olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte, risk yönetimi yöneticiler tarafından bir taktik olarak kullanılmamaktadır. Anahtar Kelimeler : İç Kontrol Sistemi, Risk Değerleme
Özet (Çeviri)
Process management is one of the control functions. What is the function indicating that the decisions are taken in the framework of the control plan, the company substantially achieved. What it is done, and trying to determine where it is located has been reached where the most important functions. The purpose of the organization is not only the production must be achieved, however at the cost of production. What is the most cost-effective answer to the question is to answer the control function. In fact, control of resources provided by the company business objectives in order to achieve objectives set by management and used appropriately to determine if the error is a living process that is referenced in order to ensure the correction of non-conformities if. This thesis is defined in the company's internal control systems in the study tried to provide ideas about efforts to understand the risks in business valuations. As a result; When the internal control and risk management firm considered separately has proved to be an impact on the sustainability of. However, it is not used as a tactic by the risk management executives. Key Words : İnternal Control Systems, Risk Assessment,