Türkiye'de halka açık enerji sektörü firmalarının finansal yapısı ve analizi
Financial structure and analysis of publicly issued energy companies in Turkey
  1. Tez No: 410242
  2. Yazar: ESRA DİKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, sanayileşme ile birlikte önem kazanmış olan ve ülkelerin gelişmişlik düzeyi hakkında bilgi veren enerji sektörünün dünyadaki ve Türkiye'deki yeri belirtildikten sonra, sektörün finansal yapısı hakkında analiz yapılmıştır. Enerji sektörünün finansal analizinde, Türkiye'de faaliyet gösteren halka açık enerji sektörü firmalarından, Ak Enerji Üretim A.Ş., Aksu Enerji ve Ticaret A.Ş., Ayen Enerji A.Ş. ve Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.'nin 2009-2013 dönemine ait yayınlanmış finansal tabloları kullanılarak rasyo analizi yapılmıştır. Buna göre enerji sektöründe, kısa vadeli yükümlülüklerin yerine getirilmesinde likidite sorunu ile karşı karşıya olunduğu, öz kaynak kapasitesinin yetersiz kaldığı, öz kaynaklardan daha yüksek oranda yabancı kaynak kullanımının finansal ve ekonomik verimsizliğe neden olduğu, yüksek oranda katlanılan finansman maliyetlerinin kârlılığı olumsuz yönde ve büyük ölçüde etkilediği görülmüştür. Yapılan analizler neticesinde elde edilen sonuçlar, etkin finansman politikalarına ihtiyaç duyulduğuna işaret etmektedir. Anahtar Kelimeler : Enerji Sektörü, Rasyo Analizi
Özet (Çeviri)
In this study; the energy sector's situation of the world and Turkey is specified and analysis is performed on the financial structure of the sector. In the financial analysis of the energy sector, published financial statements for the period 2009-2013 ratio analysis was conducted of Ak Power Generation Inc., Aksu Energy and Commerce Inc., Ayen Energy Inc. and Zorlu Power and Energy Generation Inc. which are some of the public energy companies operating in Turkey. Regarding this study; it is identified that in the fulfillment of short-term liabilities faced with liquidity problems, consideration of resource capacity is inadequate, higher rates of resource utilization of foreign equity causes financial and economic inefficiency, a high proportion of financing costs incurred adversely and highly affect the profitability. As a result of the analysis, it was determined that effective financial policies are needed. Key Words : Energy Sector, Ratio Analysis