Sağlık çalışanlarında tükenmişlik sendromunun kişilik özellikleri ile olan ilişkisi
The relationship between burnout syndrome in medical workers and their personality traits
- Tez No: 410243
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmada iki kamu ve bir özel hastanede çalışan hekim ve hemşireler olmak üzere 301 çalışanın kişilik özellikleri ve tükenmişlik düzeyi incelenmiştir. İster kamu olsun, ister özel olsun sağlık sektöründe hasta ile doğru iletişim kurmak önemlidir. Bu durum da sağlık çalışanlarının kişilik özellikleri ve çalışanların tükenmişlik boyutlarıyla yakından ilgilidir. Araştırmada Sıfatlara Dayalı Kişilik Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise; güvenilirlik ve geçerlilik analizleri, frekans analizi, korelasyon ve regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, tukey ve lsd testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının kişilik özellikleri ile tükenmişliklerinin alt boyutları arasında ilişkinin olduğu; çalışanların kişilik özelliklerinin ve tükenmişliklerinin, çalışanların görev yaptıkları kurum türlerine göre, demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık Çalışanları, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi, Tükenmişlik
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between burnout syndrome in medical workers and their personality traits. In the research, personality traits and burnout levels in 301 physicians and nurses who work in two state and one private hospitals have been studied. It is important to establish a proper communication with a patient in health sector whether it is a state or private institution. This is closely related to the personality traits and burnout levels in medical workers. Attribute-based Personality Scale and Maslach Burnout Scale have been used in the research. Reliability and validity analyses, frequency analysis, correlation and regression analysis, independent sample t test, one-way variance analysis, Tukey and LSD tests have been used in analysing the data. The research revealed that a relationship exists between personality traits of medical workers and their low levels of bornout and that personality traits of the workers and burnout depended on the type of institutions they work at and demographic variants. Key Words : Medical Workers, Burnout syndrome, Attribute-Based Personality Scale