Bayatı-şiraz makamında taksim yaparken şube kuruluşları
- Tez No: 41025
- Danışmanlar: DOÇ. ŞENEL ÖNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu araştırma Ba\atı-Şiraz makamında taksim yaparken şube kuruluşları olarak hazırlanmıştır. Eserde Bayatı-Şiraz makamına nasıl başlanacağı ve Bayatı-Şiraz makamı içerisinde bulunan şubelerin nasıl kurulacağı üzerinde durulmuştur. Azerbaycan'daki üsdat Tarzenlerin yaptıkları taksimler örnek alınmıştır. Sonuç olarak taksimlerin analizi yapılarak model Bayatı-Şiraz taksimi verilmiştir. Bu araştırmanın konservatuarın yüksek bölümü tar öğrencilerine faydalı olacağına inanıyorum.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried out as an intro duction to the Beyati-Shiraz Makam and its branches. It has a look at the way Beyati-Shiraz begins as well as the Pormation of the branches within it. It is drawn from the works of Azerbaycanian great tarmasters and the way they perform these improvisions. It is believe that this analysis will be helpful to Tar students doing their graduate studies at the cncervatory.