Türkiye'nin dış ticaretinin analizi ve Orta Doğu ülkeleriyle ticaretimiz
Analysis of Turkey's foreign trade and our trade with Middle Eastern countries
- Tez No: 410253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ülkelerin bulundukları coğrafya özelliklerinden ya da üretim şekillerindeki farklılıklardan dolayı ülkeler arasında farklı mal ve hizmetlerin üretilebilmesi söz konusu olmaktadır. Bu farklı mal ve hizmetler ülkeler arasında satılarak dış ticarete şekil vermektedir. Ortadoğu bölgesi bulunduğu coğrafi konum ve sahip olduğu petrol ve doğal gibi kaynaklar açısından ticarette son derece önemli bir konumda bulunmaktadır. Bu açından Türkiye'nin Ortadoğu bölgesine yakınlığı dış ticaret ilişkileri açısından son derece önemli olmaktadır. Ortadoğu ülkeleriyle yapılan dış ticaretin Türkiye'ye önemli bir kazanç sağlayacağı açıktır. Bu çalışma kapsamında Ortadoğu ülkeleri ile Türkiye arasındaki dış ticaret ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla bazı seçilmiş Ortadoğu ülkeleriyle Türkiye arasında olan dış ticaret incelenmiştir. Türkiye ve Ortadoğu arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin olumlu yönde gelişmesinde dış ticaret önemli bir faktördür. Ortadoğu ülkelerinin en büyük gelir kaynaklarının ve ihracatlarının petrol olması bununla beraber Türkiye'nin petrol ithalatçısı konumda olması, Türkiye ve Ortadoğu dış ticaret ilişkilerinin gelişmesindeki en önemli faktördür. Ayrıca gelişen Ortadoğu ülkelerinde talebin sürekli olarak artması, Türkiye'nin ihracatı açısından önemlidir. Anahtar Kelimeler : Dış Ticaret, Türkiye, Ortadoğu
Özet (Çeviri)
Countries shape their geography features or differences between countries in the production of different goods and services funneled out of the question. These different goods and services sold to foreign trade figure between countries. The Middle East region for its geographical position and petroleum and natural resources, such as an extremely important in terms of trade.This proximity to the Middle East in terms of Turkey's foreign trade is extremely important in terms of relationships. The Middle East is an important foreign trade with Turkey to profit. This study reveals the foreign trade between Turkey with the countries of the Middle East that has persisted. For this purpose, some of the foreign trade between Turkey with selected Middle Eastern countries will be examined. Foreign trade in the positive development of economic and political relations between Turkey and the Middle East is an important factor. The biggest source of income is oil and exports of Middle Eastern countries however, that Turkey's position in the oil importer, is the most important factor in the development of foreign trade relations of Turkey and the Middle East. Moreover the constant increase in demand in the Middle East countries, Turkey is important in terms of exports. ey Words : Foreign Trade, Turkey, The Middle East