Çalışmanın evli kadınlarda depresyon, anksiyete ve yaşam doyumu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
A research on the effects of work over married women in terms of depression, anxiety and on life satisfaction
  1. Tez No: 410252
  2. Yazar: LEYLA ERBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada çalışmanın evli kadınlarda depresyon, anksiyete ve yaşam doyumu üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul il merkezinde rastgele seçilen 70'i çalışmayan 70'i ise çalışan 140 evli kadından oluşmaktadır. Çalışmayan kadınlar araştırmanın kontrol grubudur. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Diener Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Çalışan kadınlardan oluşan gruptan elde edilen ortalama değerlere göre; grubun depresyonlu olmadığı, hafif düzeyde anksiyeteli olduğu ve yaşam doyum düzeyinin orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubundan elde edilen ortalama değere bakıldığındaysa, çalışmayan kadınların hafif düzeyde depresif belirtilere sahip oldukları ve grubun hafif düzeyde anksiyeteli olduğu görülmüş; yaşam doyum düzeyleri orta seviyede saptanmıştır. Katılımcılara yöneltilen yaş, çalıştıkları kurum, çocuk sayısı, çalışma pozisyonu, günlük çalışma süresi, eğitim durumu gibi birtakım sosyodemografik faktörlerin depresyon, anksiyete ve yaşam doyumu düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine effects of working on married women in the aspects of depression, anxiety and life satisfaction. The population consist of 140 married women who are randomly choosen in Istanbul. 70 of them are women employees (working women) and 70 of them are unemployed women (non working women). Unemployed (non-working) women are the control group of the research. Personal Information Form, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory and Diener Life Satisfaction Scale are applied to subjects. According to the average results that are obtained from working women group, the group is not depressed, has mild anxiety and life satisfaction level of group is in mid level. On the other hand according to the average results that are obtained from control group, it is determined that non-working women have mild symptoms of depression and that group has mild anxiety and life satisfaction level of group has been observed in mid level (moderate). The answers to questions that are posed (asked) to participant show that, socio-demographic factors such as age, number of children that she has, educational background, the organization where she works, her occupation and daily working hours do not engender major influences on life satisfaction level.