Türkiye'deki KOBİ'lerin arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilgi düzeyleri ve farkındalıkları
The knowledge levels and the awarenesses of Small and Medium Sized Enterprises in Turkey about search engine optimization
- Tez No: 410260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R.HALUK KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki KOBİ'lerin arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilgi düzeyleri ve kullanımlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu bilgi düzeyinin tespiti KOBİ kapsamındaki işletmeler ile ilgilenen devlet kurumları, yarı resmi kurumlar ve KOBİ'ler ile iş yapan bilişim şirketleri için önem arz etmektedir. Çalışmanın teorik kısmında KOBİ'ler hakkında bilgi verilmiş olup, Türkiye'deki KOBİ'lerin durumları, internet kullanımları irdelenmiştir. Ayrıca arama motorları ve arama motoru optimizasyonu hakkında bilgilere yer verilmiştir. Araştırma bölümünde ise arama motorları ve optimizasyonu ile ilgili bilgi düzeyleri ve kullanımları da incelenmiştir.Veri toplama aracı olarak açık uçlu sorulardan yararlanılmıştır. Beylikdüzü'nde erişilebilen 31 KOBİ sahibi veya yöneticisi ile telefon ile görüşülmüş ve görüşmeler yazıya dökülmüştür. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmaya göre arama motoru optimizasyonu hakkında bilgi sahibi olan KOBİ oranı ve web sitesine arama motoru optimizasyonu çalışması yaptıran KOBİ oranı düşük çıkmıştır. Günümüzde internetin ve arama motorlarının giderek daha yaygın ve sık olarak kullanılmaya başlanması düşünüldüğünde bu çalışmanın durum tespiti açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler),TürkiyeEkonomisinde KOBİ'leri önemi , KOBİ'lerde İnternet Kullanımı, Arama Motorları, Arama Motoru Optimizasyonu
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the knowledge levels and the awarenesses of SMEs in Turkey about Search Engine Optimization. Determining this level is important especially for state institutions and IT companies that are dealing with SMEs . The first part gave some information about SMEs and the current situation of SMEs in Turkey. Also their internet usage patterns were also investigated. Afterwards, some information about search engines and search engine optimization were given. At the research part search engine usage and search engine optimization knowledge levels of SMEs were investigated. Open-ended questions were used to obtain the data. In the province of Beylikdüzü within 31 accessible SME owners or SME top managers were interviewed on the phone. The obtained data were evaluated by using content analysis method. According to analysis it is found that the knowledge levels of SMEs about search engine optimization and the search engine optimized web sites ratios were too low. Key Words : SME (Small and Medium Sized Enterprise), The Importanceof SMEs in Turkey Economy, The Internet Usage of SMEs, Search Engines, Search Engine Optimization