Personel güçlendirmenin çalışanların motivasyon düzeyi üzerindeki etkileri ve bir araştırma: Batman merkezdeki kamu işletmelerinde uygulama
The effects of empowerment on the level of motivation of the employees and researchstaff: Batman in the centre of public enterprises in the application
  1. Tez No: 410265
  2. Yazar: ŞEMDİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İşletmeler yerel ve küresel anlamda sürekliliğini idame ettirmek ister. Bu durum ancak iyi motive olmuş personellerle mümkündür. Çalışanların başarılı olması işletmenin de başarısının artacağı anlamını taşır. İnsanların farklı kişilik yapılarına sahip olmaları istek, ihtiyaç ve beklentilerinin de farklılık teşkil etmesine neden olur. Bu anlamda farklı özellik taşıyan insanların aynı motivasyon faktörlerinden etkilenmeleri beklenmemeleri gerekir. Bir çalışan için motivasyon faktörü çok önemli bir unsur teşkil ederken, diğer çalışan için hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Bundan dolayı her iki personelden aynı düzeyde bir verim elde edilmez. Personel güçlendirme de bir motivasyon kaynağı şeklinde düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı personel güçlendirmenin örgüt bünyesinde faaliyet gösteren personelin motivasyonunu ne yönde etkilediğinin incelenmesidir. Bu amaca ulaşmak için anket hazırlanmış ve toplamda 175 çalışan ile görüşülmüş ve çalışanların 158'i ankete katılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda personel güçlendirmenin çalışanların performansını yükselttiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Personel, Güçlendirme, Motivasyon
Özet (Çeviri)
Local and global businesses want to sustain continuity. This situation is possible only with motivated staff. Employees to be successful in business means success will increase. People have different personality structures of the desires, needs and expectations do not constitute causes the differences. In this sense, people with different characteristics they must not expected to be affected by the same motivational factors. One very important aspect of a motivational factor for employees, while other employees may not make any sense to. Thus both yields the same level of the staff is not obtained. Employee empowerment is considered a form of motivation. Main aim of that study is understanding the effect of empowerment on motivation. In order to reach that aim, 158 participants attended to the survey. Data gathered from the survey is analyzed using SPSS 20,0 for Windows. At the end of the study, it is seen that empowerment supports motivation. Key Words : Personnel, Empowerment, Motivation