Ebeveyninde depresyon olan veya olmayan çocukların sosyal uyum açısından karşılaştırılması
Comparing the children with depressive parents and non-depressive parents interms of social development
  1. Tez No: 410264
  2. Yazar: YASEMİN ERDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada ebeveyninde depresyon olan çocukların davranışsal sorunlarıyla ebeveyninde depresyon olmayan çocukların davranışsal sorun açısından karşılaştırılması incelenmiştir. Ayrıca depresyon teşhisi alan ebeveynlerin çocuklarındaki davranışsal sorunların araştırılması ve ebeveyn depresyonu ile çocuklarda davranış sorunlarının çıkıp çıkmayacağı arasında bir ilişki olup olmadığının değerlendirilmiştir. Ek olarak; anne baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkileri, çocukların sosyal gelişimi ve depresyonun buna etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini oluşturan İstanbul il sınırlarında, rastgele yöntemle seçilecek bir Gündüz Bakım Evi ve Çocuk Kulübü'nde eğitim ve öğretim görmekte olan, 24-72 ay arasındaki 30 çocuk ve bu çocuklarının ebeveynleri ve çocuklarla ilgili ek olarak öğretmenlerinden veri toplanmıştır. Araştırmada depresyon, ana baba tutumu, depresyondaki ebeveynlerin çocukları üzerindeki etkileri, çocukların sosyal gelişimleri, depresyonlu ailelerdeki çocukların davranış sorunları ve çocukların öğretmenlerinin bu çocuklarda fark ettiği davranışa yönelik problemler değerlendirilmiştir. Bu nedenle ebeveynlere 'hamilton depresyon ölçeği' ve bununla birlikte çocuklar için olan çocuklardaki davranışsal sorunların belirlenmesine yardımcı olacak 'Vineland(I) Uyum Davranış Ölçeği' ayrıca ebeveynler ve çocuklarıyla alakalı kişisel bilgi elde etmek için demografik form uygulanmıştır.. Araştırma bulguları ilgili tam olarak tutarlılık göstermemektedir. Araştırma sonuçlarına göre kızların erkeklere oranla sosyal uyum düzeylerinin ve 2009 doğumlu olan çocukların diğer çocuklara oranla sosyal uyumsuzluk düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ancak yapılan araştırma bulguları ebeveyndeki depresyonun çocuğun sosyal gelişimine bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Çocuklarda Davranış Sorunları, Anne Baba Tutumları,Depresyon, Davranım Bozukluğu, Duygu Sosyalleştirme,Sosyal Uyum
Özet (Çeviri)
In this study, comparison of the children with depressive parents and the children with non depressive parents are analyzed in terms of behavioral difficulties. Furthermore, the behavioral difficulties of the children with depressive parents are examined. Behavioral difficulties and their relationship with the levels of depression in parents are evaluated. Additionally, the effects of parental depression on children's social development are analyzed. The sample of this research is 30 children between 24-73 months who are taught at a randomly chosen morning kinder garden and children's club within Istanbul. Additional data about these children and their parents is collected from the teachers. Depression, attitude of parents, the effects of depressed parents on their children, the children's social development, the behavioral difficulties of children with depressed families and the attitude problems that their teachers realize about these children are evaluated. Therefore a Hamilton Depression rating scale is used for parents along with a Vineland Adaptive behavioral scale, that is used for children which helps to determine their attitude problems .Also a demographic form is applied to acquire personal information about the children and their parents. According to the research results, it is determined that social adaptation levels of girls are relatively higher than the boys. Children who were born in 2009 were socially more non-adaptive than the other children. However, the research findings determine that there is no impact of parental depression on the child's social development. Key Words : Children's Behaviour Problems, Parental Behaviours,Depression, Conduct Disorder, Emotion Socialization, Social Cohesion