Mobil pazarlamanın tüketicilerin marka algıları üzerine etkileri ve bir uygulama
The effects of mobi̇le marketi̇ng on consumers brand percepti̇ons:a case study
- Tez No: 410289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde rekabetin artmasıyla beraber tüketicilerde olumlu bir marka algısının oluşturulması pazarlamacılar açısından daha fazla önem taşımaya başlamıştır.Tüketicilerin bir markayı nasıl algıladıkları ön plana çıkmıştır. Bir marka ve ürünlerinin marka değerinin araştırılması, faaliyette bulunduğu pazardaki stratejilerinin belirlenmesinde önem taşımaktadır. Bununla birlikte marka algısı üzerinde etkili olan pazarlama yöntemlerinden bir tanesi mobil pazarlamadır. mobil pazarlamanın marka algısı üzerinde nasıl bir etki yarattığını ölçmek çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Çalışma beş ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölümde pazarlama kavramının tanımından, tarihsel gelişiminden ve pazarlama türleri konu edilmiştir. İkinci bölümde mobil pazarlama konusu detaylıca ele alınmış, mobil iletişim teknolojilerinden yola çıkarak, mobil pazarlamanın geçmiş, bugünü ve gelecek stratejileri aktarılmıştır. Üçüncü bölümde marka alıgısı ve bunu oluşturan unsurlara değinilmiştir. Dördüncü bölümde uygulanan anketlerden elde edilen sonuçlar aktarılırken, beşinci ve son bölümde literatürden gelen bilgiler ışığında analiz verileri yorumlanarak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing of rivalry, composing possible brand perception on consumers become more important by marketers at the present day. It has accrued how consumers perceive brand. Researching brand and its products play an important role on market area about setting strategies. On the other hand, mobile marketing is another factor that has effect on consumers' brand perceptions. The puspose of this study is to explore the effect of mobile marketing on consumers' brand perceptions. This study contains five main chapters. At first chapter the definitions, types and historical background of marketing is presented. At second chapter mobile marketing is studied in depth within the light of technological developments. In second chapter mobile technology is explained. At third cahpter the perception of consumers' on brands and the factors which have effect on these perceptions are examined. At fourth cahapter the datas that come from mobile marketing and consumers' brand perceptions scales are analyzed and the interpretentations are given at final chapter named as results with suggestions for literature.