Yeni dünya düzeni ve Türkiye'de iletişim özgürlüğü: Türk yazılı basını üzerine bir inceleme
New world order and freedom of communication in Turkey: An investigation of Turkish press
- Tez No: 81574
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Bu tezde, küreselleşme sürecinin iletişim özgürlüğü üzerindeki etkileri günümüz Türk basım açısından incelenmiştir. Türk hasmında artan internet kullanımının, iletişim profesyoneline özgürlük getirip getirmediği sorusuna yamt bulunması amacıyla alan araştırması yapılmıştır. Araştırmada, yazılı basın alanında çalışan muhabirlerin habere ulaşma ve bu haberi yayınlamada interneti ne ölçüde ve nasıl kullandığına bakılmıştır. Bunun için İstanbul'da 197, Ankara'da ise 98 iletişim profesyoneline anket uygulanmıştır. Bu araştırma ile amaçlanan küreselleşme sürecinin, savunulduğu gibi, yeni iletişim ağları sayesinde iletişim özgürlüğü için gerekli koşullan sağlayıp sağlamadığım belirlemektir. Bu belirlenimde, iletişim profesyonelinin çalışma koşullan ve gazete içinde haberin izlenmesi sürecindeki bağımsızlığı temel ölçütler olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuç, varolan yasal çerçevenin değiştirilmesi, tekelci yapımn kınlması, enformasyon teknolojisini üreten ülkelere olan bağımlılığın yıkılması gibi gerekli nesnel koşullar sağlanmadan, tek başına teknoloji kullanımının iletişim özgürlüğünün yaşama geçirilebilmesi için yeterli olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the impact of globalization process on freedom of communication was analyzed with the case of contemporary Turkish press. A survey research was conducted in order to examine influence of the use of Internet (Which is considered as an indicator of globalization) on journalist's freedom. This research investigated how and to what extent the correspondents of the printed press use Internet for both accessing and publishing the news. For this purpose, a questionnaire was conducted with the media professionals, 197 from Istanbul and 98 from Ankara. The conclusion derived from the research was that using technology by itself will not be sufficient for enhancement of freedom of communication unless fulfilling objective conditions such as making changes both in the current legal framework and the oligopolistic structure of the market and overcoming the dependency to the countries which produce, distribute and control information worldwide.