Environmental concerni attitudes and behavior
Çevresel duyarlılık, düşünce ve davranışlar
  1. Tez No: 41049
  2. Yazar: ZAFER DEVRİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İşletme, Environmental Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışma, bazı kısıtlamalar dahilinde Türk tüketicilerinin çevresel bilinç ve tavırlarını nelerin belirlediğini ve bu bilincin tüketicilerin çevresel davranışlarına etkisini genel olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda ele alınan konular şunlardır: yerel çevre sorunlarına karşı duyarlılık; ekonomik ve askeri konularla karşılaştırıldığında çevre sorunlarının önem derecesi; bu problemlerin çözümünde hükümet, endüstri ve bireylerin rolü; çevresel felaketlerden algılanan tehdit; tüketicilerin çevreye dost ürünlerin alımına ve geri dönüşüm davranışına olan bakış açısı ve bu davranışları gerçekleştime oranı; çevre konularındaki bilgi; bazı kişilik, politik ve demografik özellikler. Konu ile ilgili daha önce yurtdışında yapılmış çalışmalar incelendikten sonra, Antalya, Giresun ve İstanbul'da bir saha çalışması yürütülmüştür. Veriler, tesadüfi olmayan kolaydan örnekleme metodu kullanılarak 222 denekten, önceden hazırlanmış soruları içeren anketlerin deneklerin kendileri tarafından yanıtlaması yolu ile elde edilmiştir. Çalışma sonunda varılan genel sonuca göre halkın önemli bir kısmı yüksek düzeyde çevre bilincine sahiptir ve çevresel davranışlara olumlu bakmaktadır. Ote yandan bu davranışlara katılım seviyesi düşüktür. Test sonuçlarına göre yaşlı, iyi eğitimli, kollektif, kaderci olmayan ve sol partileri destekleyenler çevre hakkında daha bilinçli ve çevresel davranışları daha sık gerçekleştirmektedirler. Çevresel konular hakkındaki bilgi düzeyi ve çevre bilinci endeksleri ile tavırlar ve davranışlarla ilgili endeksler arasında da istatistiksel açıdan önemli fakat zayıf korelasyonlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study, within certain limitations, is to provide a general overview of the antecedents of environmental concern and attitudes of the Turkish consumers, and the impact of this concern on two pro-environmental behaviors. Examined subjects are level of concern about local environmental problems; the importance of environmental problems when compared with economic and military issues; roles of government, industrial organizations and individuals in the solution of environmental ills; perceived threat from environmental deterioration; attitudes and beliefs about green purchasing and recycling; frequency of green purchasing and recycling; perceived environmental knowledge; some personality, political and demographic characteristics. After a review of the previous empirical and theoretical studies, an empirical study has been conducted in Antalya, Giresun and Istanbul. Data have been collected through a structured and undisguised questionnaire from a sample of 222 respondents by non-probabilistic convenience sampling method. The general conclusion of the study is that an important portion of the population is highly concerned about environment, and hold favorable attitudes toward pro- environmental purchasing arid recycling." On the other hand, level of participation in these behaviors are low. Test results indicate that old, highly educated, collectivist, non-fatalist and leftist respondents are more concerned about the environment and engage in pro-environmental behavior more frequently. Results also show that perceived environmental knowledge and environmental concern indices are significantly correlated with attitudinal and behavioral scales.