Özgecil değerlerin çevresel inançlar, çevresel kaygı ve çevresel sorumluluk davranışı üzerine etkisi
The effect of altruistic values on environmental beliefs, environmental concern, and environmentally responsible behavior
  1. Tez No: 695000
  2. Yazar: BUKET CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Turizm temelli aktiviteler bir destinasyon üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Turistlerin çevresel sorumluluk davranışını anlamak ve arttırmak bu etkileri azaltmada ve turizm destinasyonlarının sürdürülebilirliğini sağlamada hayati önemdedir. Bu çalışmanın amacı, yerli turistlerin çevresel tutumlarının çevresel sorumluluk davranışı üzerine etkisini ortaya koymaktır. Kesitsel tarama modelinden yararlanarak geliştirilen araştırma deseni kapsamında örneklemin belirlenmesinde, kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Antalya'da tatillerini geçiren yerli turistler ile yürütülen anket çalışmasından 555 geçerli anket elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, literatüre dayalı olarak geliştirilen modeldeki değişkenler arasındaki pozitif ilişkiler ağı ortaya konmuştur. Çevresel özgecil değerlerin, çevresel inançlar, çevresel kaygı ve çevresel sorumluluk davranışı üzerinde direkt ve dolaylı etkisi saptanmıştır. Elde edilen bulgular, önceki literatür ile de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism-based activities can cause negative effects on a destination. Understanding and increasing environmentally responsible behavior of tourists is of vital importance in reducing these effects and ensuring the sustainability of tourism destinations. The aim of this study is to reveal the effects of domestic tourists' environmental attitudes on environmentally responsible behavior. Convenience accidental sampling method was used to determine the sample within the scope of the research design developed by using the cross-sectional survey model. In this way, 555 valid questionnaires were obtained from the survey study conducted with domestic tourists who spent their holidays in Antalya. As a result of the research, the network of positive relationships between the variables in the model developed based on the literature was revealed. Direct and indirect effect of environmental altruistic values on environmental beliefs, environmental concern and environmentally responsible behavior were determined. The findings are also supported by the previous literature.