Synthesis of networks and interpenetrating networks of maleated castor oil and epoxy resins
Maleinize edilmiş hint yağı ve epoksi reçineler ile ağ yapı ve geçişimli ağ yapı sentezi
  1. Tez No: 410493
  2. Yazar: MERVE SEÇKİN ALTUNCU
  3. Danışmanlar: DR. EDİZ TAYLAN, PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada epoksi reçinenin kırılgan yapısından oluşan problemleri iyileştirmek için alternatif bir epoksi kürleme malzemesi olan maleinize edilmiş hint yağı ticari epoksiler ile reaksiyona sokulmuştur. Oluşan parçaların mekanik özelliklerini arttırmak için, parçaların radikal polimerizasyon reaksiyonlarına girip geçişimli ağ yapılar oluşturması sağlanmıştır. Karakterizasyon IR spektroskopi ile, termal kararlılıklar TGA ile, mekanik özellikler ise Shore A durometresi ile yüzey sertliği ölçülerek ve üç noktalı eğme deneyi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, maleated castor oil is reacted with commercial epoxy resins to enhance the problems of brittle structure of epoxy resins, then the adducts are polymerized free radically to give interpenetrating networks which increase mechanical properties. Characterization of the products is done by IR spectroscopy, thermal stabilities of samples are analyzed with TGA and mechanical properties are determined by surface hardness test by Shore A durometer abd three point bending test.