Synthesis of a novel benzophenone derived UV absorber acrylate monomer
Yeni bir benzofenon türevi UV absorblayıcı akrilat monomeri sentezi
  1. Tez No: 410495
  2. Yazar: TUĞRUL CEM BIÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Güneş ışığının yıkıcı etkisinin keşfinden beri, maddelerin UV 'den korunması daha çok önem kazanmıştır. Organik maddelerin hava koşullarına dayanıklılığı, yüzeylerini UV absorblayıcı polimerlerle kaplama ile arttırılır. Benzofenonlar ve triazinler farklı ticari isimler altında en çok bulunan UV absorblayıcılardır. Bu tezde güneş ışığı altında Foto-Fries Kayması yapan, yeni bir benzofenon türevi UV absorblayıcı akrilat monomeri sentezlenmiştir. Oluşan yeni bileşik proton transferi ile elektromagnetik spektrumun UV bölgesini absorblayıcı özelliği vardır. Radyasyon durduğu zaman molekül ısı enerjisi vererek eski haline geri döner böylece madde ultraviyole ışıktan korunmuş olur. Monomer, homopolimer ve farklı oranlarda metil metakrilat kopolimerleri verecek şekilde polimerleştirildi, sonrasında polimerlerin UV radyasyonundan önce ve sonra UV absorpsiyon davranışları incelendi.
Özet (Çeviri)
Since the destructive effects of sunlight have been discovered, UV protection of materials have gained more importance. The weathering resistance of organic materials can be increased by coating their surface with UV absorber polymers. Benzophenones and triazines are the most common commercially availible UV absorbers which are sold under different trademarks. In this thesis, we have synthesized a novel benzophenone derived acrylate monomer which undergoes Photo-Fries Rearrangement when exposed to sunlight. The new compound has the ability to absorb the UV portion of the electromagnetic spectrum via proton transfer. When the radiation stops, the compound returns to its original form and release the energy as heat so that the material is protected from the UV light. The monomer was polymerized to give homopolymers and methyl methacrylate copolymers at different ratios, then the UV absorption behavior of the polymers before and after the UV radiation were investigated.