Synthesis and characterization of precursors for quinoxaline cyclization
Kinoksalin siklizasyon öncülerının sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 410498
  2. Yazar: AYLİN AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kinoksalin bileşikler, nitrojen içeren çeşitli biyolojik özellikleri olan heterosiklik bileşiklerdir ve birçok farmasötik uygulamaları mevcuttur. Bu projede, diamin ve tetra-aminobenzen hidroklorür kullanılarak, kinoksalin siklizasyonunda kullanılacak olan çeşitli öncü bileşikler sentezlenmiştir. 1,2- Asenaftilendion ile yapılan birleştirme reaksiyonları için 1,2-phenylendiamine benzen ve 1,2,3,4-tetraamin tetrahidroklorür bileşiklerinin türevleri sentezlenmiştir. Kinoksalin türevlerinin ve son ürünlerin karakterizasyonu 1H-NMR ve 13C-NMR ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quinoxaline compounds are essential nitrogen containing heterocyclic compounds of various biological properties and have several pharmaceutical applications. In this work, several precursors to be used in quinoxaline cyclization were synthesized from diamine- and tetra-aminobenzene hydrochloride precursors. Our group added several substituents to phenylenediamine or used directly 1,2,4,5-Benzenetetramine tetrahydrochloride before a coupling reaction with 1,2-Acenaphthylenedione. The systematic characterization of the quinoxaline derivatives and final products were done via 1H-NMR and13C-NMR.