Screening of various polyethylene terephthalate chain extenders in a melt polymerization set-up
Çeşitli polietilen tereftalat zincir uzatıcılarının eriyik polimerleşme sisteminde incelenmesi
- Tez No: 410499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Polietilen tereftalat endüstride kullanılan en önemli ve yaygın poliesterdir. PET, etilen glikolün tereftalik asit ya da dimetil tereftalat ile olan reaksiyonları ile sentezlenmektedir. Eriyik ya da katı hal polimerleşmesi ile moleküler ağırlığı arttırılmaktadır. PET 'in yüksek ısı, kimyasal ve mekanik dayanıklılığı olması dolayısıyla farklı kullanım alanları mevcuttur. Ancak farklı kullanım alanları için PET 'in farklı moleküler ağırlıklarda olması gerekmektedir. İstenilen moleküler ağırlık değeri arttıkça, eriyik polimerleşme ile PET sentezi zorlaşmaktadır. Bundan dolayı yüksek moleküler ağırlıktaki PET sentezi için katı hal polimerleşme metodu kullanılmaktadır. Uzun reaksiyon süresi sebebi katı hal polimerleşmesini pahalı bir metod haline getirmektedir. Ayrıca PET 'in işlenmesi süresi boyunca da uygulanan ısı ve basınçtan dolayı moleküler ağırlığı azalmaktadır. Bütün bunlara çözüm olarak zincir uzatıcı maddeler kullanılmaktadır. Bu çalışmada PET 'in dört farklı zincir uzatıcı ile gerçekleştirilen zincir uzatma reaksiyonları ile bunların PET 'in moleküler ağırlığı üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polyethylene terephthalate (PET) is one of the most important and common polyester in the industry. It is produced by the reaction of ethylene glycol (EG) with terephthalic acid (TPA) or dimethyl terephthalate (DMT). The polymerization can be carried out through melt then, if high molecular weights are targeted, solid state polymerization. PET has excellent chemical resistance, high mechanical strength and high thermal stability. Therefore it is used in very different application areas. For every application area PET have different molecular weight values. As the molecular weight requirement increases the production of PET becomes difficult via melt polymerization. Solid state polymerization (SSP) is used for high molecular weight PET production. SSP's disadvantage is that reaction time is very long and therefore expensive. Also, during processing of PET, molecular weight decreases because of the heat applied. All these problems can be addresed via chain extenders. In this study, chain extension reactions of PET with four different chain extenders, carbonyl biscaprolactam, 1,3-phenylene-bisoxazoline, DE and SO were carried out and their effect on molecular weight were investigated. Structures of DE and SO will not be noted in this thesis due to the confidentiality of the study.