Redox-responsive colloidosomes via supramolecular chemistry
Supramoleküler kimya yoluyla kurulan redoks-duyarlı kolloidosomlar
  1. Tez No: 410497
  2. Yazar: HASAN CAN HELVACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Supramoleküler kimyada, dışarıdan bir müdahale olmadan moleküller, aralarındaki kovalent olmayan belirli etkileşimler sayesinde bir araya gelerek daha organize, işlevsel malzemeleri oluşturabilirler. Misel, mikroküre, membran ya da koloidal mikrokapsüller gibi değişik yapılar bu malzemelere örnek olarak verilebilir. Bu tezde genel olarak, konuk-konak kompleksleşmesi metoduyla kovalent bağlı olmayan su bazlı ve tersinir mikrokapsüllerin eldesini, biyomolekül enkapsülasyonunu ve bu malzemelerin indirgeyen maddeler ile bozunarak biyomolekül salımının gerçekleştirilmesini hedeflemiştir. Bu çalışmada, β-siklodekstrin kaplı altın nanoparçacıklar konak molekül olarak, adamantan grubu olan bağlayıcı moleküller ve adamantan kaplı demir oksit nanoparçacıklar konuk molekül olarak sentezlenmiştir. Siklodekstrin molekülü ve adamantan moleküllü arasındaki etkileşimi kullanarak, konuk ve konak yapıların su/organik-solvent emülsiyonu ara yüzeyinde çaprazlanmalarıyla birlikte kararlı mikrokapsüller elde edilmiştir. Ayrıca elde edilen mikrokapsullerin, indirgeyen maddelere maruz bırakıldıklarındaki bozulmaları incelenmiştir. Elde edilen mikrokapsüller optik mikroskopi, flüorsan mikroskopi, transmisyon elektron mikroskopi (TEM) ve taramalı elektron mikroskopi teknikleriyle gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In supramolecular chemistry, molecules can be assembled together through non-covalent interactions without management from an outside source in order to form well-organized structures such as micelles, microspheres, interface (membrane) or colloidal microcapsules. This thesis focused on formation and stabilization of self-assembled microcapsules by using host-guest interaction, encapsulation biomolecules into these microcapsules and controlled released of them after the microcapsules exposed to reducing agent. In this study, β-cyclodextrin functionalized gold nanoparticles were used as host molecules and bis-adamantane containing linker molecules and adamantine functionalized iron oxide nanoparticles were used as guest molecules. Due to strong interaction between adamantine and β-cyclodextrin molecules, stable microcapsules were obtained as a result of cross-linking host and guest molecules at water-organic interfaces of emulsions. Then the disassembly of microcapsules was analyzed after exposure to reducing agent. Resulting microcapsules were characterized using a variety of techniques such as optical microscopy, fluorescence microscopy, transmission electron microscopy (TEM) and scanning electron microscopy (SEM).