Değişik anaçların erkenci bazı üzüm çeşitlerinde erkencilik, verim, kalite özellikleri, büyüme ve mineral madde alımlarıyla çeşitlerin karbonhidrat düzeylerine etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 4105
  2. Yazar: SEMİH TANGOLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ERGENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
-XIV- oz Bu çalışma 1985 ya 1986 yıllarında ç. t>. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Araştırma materyali olarak, 41 B, 420 A, 110 E ve Eupeetris du Lot anaçları üzerine asılı Per la t t e, Adana Karası, Pause Precoce, Cardinal, Muscat Rein de Vigne, Tarsus Beyazı ve Italia çeşitleri ele alınmış ve bunlarda erkencilik, verim ve kalite Özellikleri ile büyüme, mineral besin maddeleri alı mı, çubuklar in karbonhidrat içerikleri üzerine söz konusu anaçların etkileri incelenmiştir. Belirtilen konularda anaç ve kültür çeşitleri düzeyinde ve bunların interaksiyonlarında görülen farklılıklar, çizelge ve şekiller eşliğinde tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
-XY- ABSTBACT This study was carried out at tba University of Çukurova, Faculty of Agriculture, Depart sent of Horticulture in 1985 and 1986. In the experiment Per lette, Adana Karası, Pause Precoce, Cardinal, Kuscat Sein de Vigne, Tarsus Beyazı and Italia varieties which were grafted on 41 B, 420 A, 110 £ and Eupestrls du Lot rootstocks were used and the.effects of the rootstocks on earliness, productivity, crop quality and growth nutrient element absorption of the plants and carbohydrate levels of the canes were investigated. Istatistically important differences obtained at the levels of the rootstocks, varieties and their interactions were discussed by giving tables and figures.