Çukurova koşullarında kocafiğ (vicia narbonensis L.)'de farklı sıra arası mesafelerinin tohum verimi ve verimle ilişkili özelliklere etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 4106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Ill ÖZ Bu araştırına Kocafig (Vicia narbonensis I.)' de farklı sıra arası mesafelerin verim ve bazı önemli karakterlere etkisini araştırmak amacıyla ele alınmıştır. Bu araştırmanın yürütüldüğü koşullarda Kocafig' de, bitki boyu, tohum verimi ve bin dane ağırlığı yönünden ele alınan sıra arası mesafeleri arasında fark bulunmamıştır. Sap uzunluğu ve dal sayısı yönünden ise en yüksek değer 20 cm sıra arasından elde edilmiş ve bu değer sadece 80 cm sıra aralığında elde edilen sap uzunluğu değerinden önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. Araştırmada bitki boyu ile dal sayısı arasındaki ilişkinin önemli olduğu ve diğer özellikler bakımından ilişkilerin önemsiz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IT ABSTRACT This study was carried out to investigate the effects of different row spacings (20, 40, 60 and 80 cm) on seed yield and some important characters of Vicia narborensis. Under these conditions ; as far as plant height, seed yield and 1000-seed weight were considered, different row spacings have no significant effect on these characters. Vhen considering the stem lenght and number of stem the highest values were obtained from the row space of 20 cm, being significantly higher than that of from row space of 80 cm. In this study it was determined that relationship between plant height and number of stem was significant while the other relations weren't significant.