Multidimensional liminal threshold of the city of Ankara: The Namazgâh Hill
Ankara kentinin çok boyutlu liminal eşiği: Namazgâh Tepe
  1. Tez No: 872134
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KALPAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Osmanlı şehirlerinden birçoğunda görülebilen ve bazı şehirlerde onlarcası olabilen namazgâhlar, açık hava ibadethaneleri olarak göze çarpmakla birlikte fonksiyonları, nitelikleri ve nicelikleri çeşitlilik gösterebilen kapsamlı bir kavram olarak göze çarparlar. Ankara'daki namazgâh ve onu üzerinde taşıyan Namazgâh Tepe de tarihi boyunca farklı fonksiyonları üstlenmiş, bir toplanma yeri, ibadet alanı, mezarlık ve şehre giriş kapısı olarak işlev görmüştür. Namazgâh'ın kökenleri gizemini korumakla birlikte, yeni Cumhuriyet'in kuruluşuna katkıda bulunan kritik bir dönem olan Kurtuluş Savaşı sırasında bu çeşitli fonksiyonları özellikle belirginleşmiştir. Bu tezin amacı Namazgâh Tepe ile ilgili mevcut kaynakları derlemek, hangi fonksiyonları hangi şartlarda üstlendiğini mümkün olabildiğince belirlemek, buranın Ankara kenti için çok boyutlu bir liminal mekân olduğunu göstermek, liminal dönüşümlere ev sahipliği yapmasının yanında kendisinin de liminal dönüşümlere uğradığını açıklamak ve sonuç olarak buranın kapsamlı bir tarih anlatısını oluşturabilmektir. Bunun için Osmanlı ve Cumhuriyet Devlet Arşivleri, resimler, gravürler, fotoğraflar, dönemin gazeteleri, eskiden Ankara'da yaşamış ya da bulunmuş insanların anıları ve Ankara hakkında yapılmış etnografik çalışmalardan faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Namazgâhs, which can be seen in many Ottoman cities, are open-air places of worship and they stand out as an overly comprehensive and ambivalent concept that can vary in their functions, qualities and quantities. Throughout its history, the Namazgâh and the Namazgâh Hill in Ankara have served different functions: as a gathering place, a place of worship, a cemetery and a gateway to the city. While the origins of this Namazgâh remain a mystery, these various functions became particularly evident during the War of Independence, a critical period that contributed to the establishment of the new Republic. The aim of this thesis is to compile existing sources on the Namazgâh Hill, to determine as much as possible which functions it assumed and under what circumstances, to show that it is a multidimensional liminal space for the city of Ankara, to explain that it not only hosted liminal transformations but also underwent liminal transformations itself, and as a result, to create a comprehensive historical narrative of the site. For this purpose, the Ottoman and Republic State Archives, paintings, engravings, photographs, newspapers of the period, the memories of people who used to live or have visited Ankara, and ethnographic studies about this city will be used.