The applicability of different conditioners for enhanced dewaterability of water treatment residues
İçme suyu arıtma tesisleri çamurlarının su verme özelliklerinin geliştirilmesi için farklı şartlandırıcıların uygulanabilirliği
- Tez No: 410547
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE AYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Su arıtma tesislerinde önemli miktarlarda arıtma çamurları oluşmaktadır. Bu çamurların yönetimi şartlandırma, susuzlaştırma gibi bir dizi çamur işleme proseslerini gerektirmektedir. Son dönemde şartlandırma ve susuzlaştırma prosesleri üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar bu proseslerin optimizasyonunu da mümkün kılmıştır. Su arıtma çamurlarının işlenmesinde farklı şartlandırma yöntemleri arasında kimyasal şartlandırma işlemi oldukça başarılı bir uygulamadır. Su arıtma tesislerinde su verme özelliklerinin geliştirilmesinde uygun kimyasal madde türü ve dozajının belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu tez çalışmanın amacı su arıtma tesislerinde oluşan arıtma çamurların su verme kapasitesinin detaylı olarak araştırılmasıdır. Kimyasal şartlandırıcı olarak Poli Alüminyum Klorür (PAC). Poli Alüminyum Klorür Hidroksisülfat (PAC-S) son dönemde su/atıksu arıtma tesislerinde çamur şartlandırılması alanında yeni uygulanmaya başlanan kimyasallardır. Bu amaçla İzmir Aliağa'da bulunan PETKIM Su Ön Arıtma Ünitesinden alınan çamur numunelerine PAC vePACS kullanılarak şartlandırma işlemi uygulanmıştır. Çalışmalar hem laboratuvar ölçekli hem de saha denemeleri şeklinde yapılmıştır. Her iki çalışmanın sonuçları da tez kapsamında detaylı olarak sunulmakta ve elde edilen bulgular tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Most of the water treatment processes produce large amounts of solid materials known as residuals. The management of the residuals involves a number of treatment disposal and auxiliary operations including conditioning and dewatering. Recent advances in understanding of conditioning and dewatering processes have made it possible to optimize these processes. Among the different conditioning methods the chemical conditioning application is invariable operation to improve the residual chracteristics. The usage of suitable chemical agents and optimum doses enhance the dewaterability characteristics of the materials in Water Treatment Plants (WTP). The aim of this thesis was to investigate the dewatering capacity of the water treatment plant sludges. Poly Aluminium Chloride (PAC) and Poly Aluminium Chloride Hydroxy Sulphate (PACS) are chemicals which have recently been taking attention for the conditioning of water residuals. In this study PAC and PACS were used as chemical agents to improve the dewatering characteristics of water treatment residuals taken from PETKIM Water Pretreatment Plant located in Aliağa, İzmir, Turkey. Experimental studies were done either as lab scale or full-scale. The results of the lab scale studies were applied to the full-scale in the plant. This thesis presents the research results from the both lab-scale and full-scale studies and debugs them in details.