Production, characterization and industrial applications of new generation photocatalytic materials
Yeni nesil fotokatalitik malzemelerin üretimi karakterizasyonu ve endüstriyel uygulamaları
  1. Tez No: 410549
  2. Yazar: FATMA BAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, sol-jel tekniği kullanılarak potasyum lantanyum titanyum oksit ince filmlerin silisyum tek kristal altlıklar üzerine üretilmesi ve yapısal ve fotokatalitik etki bakımından karakterize edilmesidir. İnce film yapısına etki eden çözeltilerinin karakterizasyonu değerlendirmek için kaplama öncesi hazırlanan çözeltilerin bulanıklık, pH değerleri, temas açısı ve reolojik özellikleri turbidimetre, pH metre, temas açısı ölçüm ve reometre cihazları kullanılarak tespit edilmiştir. Uygun ısıl işlem rejimini belirlemek ve film üretiminde, ara sıcaklıklardaki ürünlerin kimyasal yapısı ve reaksiyon tiplerini belirlemek için DTA-TG ve FTIR cihazları kullanılmıştır. Üretilen filmlerin faz analizleri X-ışını Difraktometresi (XRD) kullanılarak, yüzey morfolojisi incelemeleri ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) cihazı kullanılarak yapılmıştır. Filmlerin kalınlıkları ve mekanik özellikler sırasıyla yüzey profilometre, nano-indentasyon ve kazıma cihazları kullanılarak ölçülmüştür. Fotokatalitik özellikler ultraviyole-görünür (UV-Vis) absorpsiyon spektrası kullanılarak karakterize edilmiştir. KLTO bazlı ince filmler silisyum tek kristal altlıklar üzerine fotokatalitik uygulamaları için başarı ile kaplandığı ve boyar maddelerin yüksek verimlilikte giderildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to fabricate potassium lanthanum titanium oxide (KLTO) thin films produced via sol-gel technique on silicon single crystal substrates and characterize them structurally and photocatalyticaly. In order to evaluate solution characteristics which affect thin film structure; turbidity, pH values, contact angle and rheological properties of the prepared solutions were measured by turbidimeter, pH meter, contact angle and rheometer machines prior to coating process. In order to use suitable process regime and to define chemical structure and reaction type of intermediate temperature products, Differential Thermal Analysis-Thermogravimetry (DTA-TG) and Fourier Transform Infrarared (FTIR) devices were used in the film production. Phase identification of the films was performed using X-Ray Diffraction (XRD) and surface morphology was investigated using Scanning Electron Microscopy. Thickness measurements and mechanical properties of the films were investigated through surface profilometer, nanoindenter and scratch test devices respectively. Photocatalytical properties were characterized using ultraviolet-visible (UV-Vis) absorption spectra. It was concluded that high purity KLTO based thin films were successfully deposited on silicon single crystal substrates for photocatalytic applications and decomposition of industrial dyes are effectively achived with high efficiency for sol-gel derived thin films.