1980-2008 yılları arasında Türkiye'de inşa edilen çok katlı konut binalarının enerji etkin hale getirilmesi için kullanılabilecek iyileştirme yaklaşımlarının incelenmesi: İzmir için bir uygulama önerisi
Examination of energy efficient improvement approaches on multi-storey residential buildings that are constructed in Turkey between 1980-2008: Izmir as a case study
  1. Tez No: 410550
  2. Yazar: OKAY GÖNÜLOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde yaşanan enerji ve enerji kaynakları sıkıntısı nedeniyle enerji etkin tasarım, dolayısıyla enerji etkin binalar çok önemli bir konumdadır. Gerek karbondioksit gazı salımını düşürmek gerekse en düşük enerji miktarıyla en yüksek verimi alabilmek için bir takım yasal tedbirler alınarak, yeni inşa edilen binaların enerji etkin olması sağlanmış, inşaat sektörü bu yönde teşvik edilmiştir. Enerji etkinliğin öneminin ve farkındalığının düşük, yasaların bu konu hakkında yaptırımlarının az olduğu dönemde inşa edilen binalar, içinde yaşayanların konfor koşullarına ulaşmak için enerji sarfiyatının ve karbondioksit gazı salımının yüksek düzeyde olduğu mekânlar ve binalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Enerji etkinliği zayıf, karbondioksit gazı salımı yüksek bu binaların enerji etkin hale getirilmesi için yapı kabuğuna müdahale yapılması, aktif ve pasif sistemler eklenmesi gibi iyileştirmelerin uygulanması gerekmektedir. Bu iyileştirmeler kullanıcının konfor koşullarına ulaşabilmesine ve bu koşullara ulaşırken binanın enerji etkinliğinin artmasına, karbon salımının düşmesine yardımcı olacaktır. Bu çalışmada enerji etkin olarak inşa edilmemiş binaların enerji etkin hale getirilmesi için yapılabilecek iyileştirme çalışmaları irdelenmiştir. Daha sonra dünya üzerindeki mevcut binaların enerji etkin hale getirildiği uygulamalar incelenmiş, bu uygulamalarda yapılmış olan iyileştirme çalışmaları karşılaştırılmış, sonuçta mevcut binaların enerji etkin hale getirilmesi için uygulanabilecek yöntemler bir araya getirilerek öneriler geliştirilmeye çalışılmış ve İzmir özelinde bir model önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy efficient design thereby energy efficient buildings are in an important position because of being in an energy and energy sources crisis. Construction industry was encouraged to decrease carbon emission and gain high energy efficiency with low energy use by taking some legal actions. The buildings, which were built when importance and awareness of energy efficiency and enforcement of law was so weak about energy efficiency, are the ones which have maximum energy consumption and carbon emission to be reached to comfort conditions by the people who lives in them. Some refurbishments should be done such as making some refurbishments to building's envelope, adding some active and passive systems to make these buildings whose energy efficiency is low and carbon emission is high. These refurbishments would help users about reaching comfort conditions, decreasing the carbon emissions and increasing energy efficiency of the building while reaching comfort conditions. In this study, the refurbishment studies that are done for making the existing buildings energy efficient which weren't designed as energy efficient were examined. Afterwards energy efficient refurbishment applications on existing buildings to make them energy efficient were studied. Refurbishment studies that are applied on these buildings were compared, finally refurbishment actions that are applied on existing building to make them energy efficient were tried to be assembled and a model suggestion specialized for İzmir is given.