İzmir Körfezi kuzeyinin zemin dinamik analizi parametrelerinin jeofizik yöntemlerle irdelenmesi
Investigation of soil dynamics analysis parameters at the northern part of Izmir Gulf by using multi-approach geophysical methods
- Tez No: 410559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İzmir Körfezi ve çevresi jeolojik zaman içerisinde birçok akarsu ve denizel etkiyle karşı karşıya kalmıştır. Aynı zamanda birinci derece deprem kuşağında bulunan İzmir Metropol Alanı yerleşiminin hemen hemen tamamı bu etkilere maruz kalan alanda bulunmaktadır. Bu nedenle bu alanda yapılacak yapıların mühendislik tasarımı hayati önem taşır. Bu tasarım sırasında zemin-mühendislik ana kayası modelleri kullanılmak zorundadır. Bu modellerin efektif ve hızlı bir şekilde hazırlanması ve zemin dinamik analizlerinde kullanılması gereklidir. Çeşitli yöntemlerle zemin-mühendislik ana kayası modelleri hazırlanabilir. Mühendislik ana kayasının derin olduğu alanlarda sondaj maliyeti ve zorluklarından ötürü bu modeller uygun jeofizik çalışmalar sonucu jeoloji, jeofizik ve geoteknik bilim dalları ortaklaşa çalışması ile hazırlanabilir. Bu çalışma kapsamında İzmir Körfezi Kuzeyinde seçilen ve kısmen yapılaşmış kısmen yeni yapılaşmaya açılan bir alanda yaklaşık 9 km uzunluğunda 4 profil üzerinde mikrogravite, 55 profilde çok kanallı yüzey dalgaları analizi yöntemi, 55 noktada gözlemsel zemin transfer fonksiyonu elde etmeye yönelik mikrotremor çalışması ve mühendislik ana kayası sınırına kadar yer içi S-Dalga hızı değişimlerini saptamak amacıyla 1 noktada geliştirilmiş uzaysal öz-ilişki yöntemi çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda 4 profil için zemin-mühendislik ana kayası modelleri hazırlanıp uygulanan diğer jeofizik yöntemlerle birlikte irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İzmir Bay and the surrounding area has faced many rivers and marine effects in the geological time. İzmir Metropolitan Area's almost all settlements are located in active seismic zone and rivers/marine effect at the same time. Therefore, new constructions which located in the zone the engineering design of structures has vital importance. During this design process, soil-engineering bedrock models must be used. That models must be prepared effectively and rapidly therefore, will be used in soil dynamic analysis. This models can be prepared in different ways. Sometimes preparing the soil-engineering bedrock model could be difficult where engineering bedrock depth higher because of the drilling bills and hardness but it can be prepared for using proper geophysical studies jointly geology and geotechnic sciences. In this thesis study, A study area selected which both structured and new developing industrial settlements; 4 profiles microgravity (nearly 9 km), 55 profiles multi channel analysis of surface waves method, 55 stations Nakamura's single station microtremor method (which obtains soil transfer functions) and 1 station modified spatial autocorrelation method were conducted for obtaining Vs profile from soil to engineering bedrock. In conclusion, soil-engineering bedrock models were created along the 4 profile after that results were interpreted together with the other geophysical methods.