Görüntü analizi yöntemi ile kumaş dökümlülüğünü ve eğilme direncini ölçen yeni bir yöntem geliştirilmesi
Developing a new method to measure fabric drape and bending rigidity using image analysis method
  1. Tez No: 410590
  2. Yazar: GÜLSÜM GÖKÇE PLATTÜRK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUSA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tez kapsamında, kumaşların dökümlülük ve eğilme özelliklerinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha kolay ve daha az maliyetli bir şekilde ölçülebilmesi için görüntü analizi esaslı yeni bir ölçüm cihazı tasarlanmıştır. Çalışmada, takım elbiselik olarak kullanılmak üzere üretilmiş 42 tip yüzde yüz yünlü dokuma kumaş materyal olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı, kumaşların dökümlülük katsayısı ve eğilme direnci değerlerinin görüntü analizi esaslı yöntemler yardımıyla tek bir cihaz ile belirlenerek zaman ve maliyet açısından avantaj sağlamaktır. Çalışmada, ilk olarak kumaşların dökümlülük ve eğilme özellikleri geleneksel yöntemlerle ölçülmüştür. Geleneksel yöntemden elde edilen dökümlülük katsayısı değerleri ile görüntü analizi esaslı yeni yöntemden elde edilen değerler arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiş ve korelasyon katsayısı 0,975 olarak bulunmuştur. Yeni geliştirilen cihaz kullanılarak kumaş eğilme direncinin belirlenebilmesi için görüntü analizi yöntemiyle hesaplanmış iki yeni parametre tanımlanmıştır.“Merkez-Kenar Mesafesi”veya“Dökümlülük Açısı”parametreleri kullanılarak oluşturulan regresyon modelleri yardımıyla eğilme direnci değeri yaklaşık yüzde doksan oranında açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new device was developed to measure the drape and stiffness properties of fabrics by image process based methods that make the measurements held easily and less costly compared to the traditional methods. In the study, 42 types of hundred percent wool woven suiting fabrics are chosen as material. The aim of the study was to determine the fabric drape coefficient and fabric stiffness with only one device by the help of the methods based on image process for having advantages in terms of time and costs. In the study, drape and stiffness properties of fabrics were measured by the traditional methods. Relationships between the drape coefficients of the traditional method and the newly developed method were analyzed and correlation coefficient was found as 0.975. Two new parameters calculated by the image process methods were defined to determine the fabric stiffness using newly developed device. Fabric stiffness was explained over ninety percent by the use of“Center-Edge Distance”or“Drape Angle”in regression models.