The oxygen reduction (ORR) and evolution (OER) reaction at some oxides in alkaline electrolyte
Alkali elektrolitlerde bazı oksitlerin oksijen indirgenme ve yükseltgenme reaksiyonları
- Tez No: 410589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA AYATA SİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada gümüş ve camımsı karbon üzerine uygulanan bazı oksit katalizörlerin alkali ortamda oksijen oluşum ve oksijen indirgenme reaksiyonunun kinetiği ve mekanizması üzerine etkisini incelemeye çalıştık.Bu amacı gerçekleştirmek üzere döner disk halka elektrot sistemi kullanıldı.Elde edilen sonuçlardan bakır(II)demir(III)oksit'ün hem oksijen indirgenme hem de oksijen oluşum reaksiyonları için en iyi katalitik aktiviteye sahip olduğu görülmüştür.Gümüş elektrotta ise bakır(II)demir(III)oksit oksijen oluşum reaksiyonu için en iyi katalitik aktivite gösterirken, oksijen indirgenme reaksiyonunda mangan(III)oksit en iyi performansı göstermiştir. Gümüş elektrot üzerine kaplanmış elektrokatalizörlerin 4e- lu direk reaksiyon mekanizmasını takip ettiği, camımsı karbon üzerine kaplanmış eletrokatalizörlerin ise hem 2e- 'lu dolaylı hem de 4e- 'lu direk reaksiyon mekanizmalarını takip ettiğini de gözledik.Bu gözlem halkadan oluşan akım değerleri ve ara ürün (hidrojen peroksit) yüzdeleriyle de kanıtlanmıştır. Ayrıca oksijen oluşum ve oksijen indirgenme reaksiyon kinetikleri hakkında bilgi veren e- transfer hızlarını belirlemek için Levich ve Tafel eğrilerini türettik.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to investigate the effects of some oxide catalysts for kinetics and mechanism of OER and ORR in alkaline electrolyte (0.1M and 0.5M potassium hydroxide). In order to realize, RRDE was used. From obtained results copper(II)ferrous(III)oxide on GC electrode has the best catalytic activity towards OER and ORR. Although copper(II)ferrous(III)oxide on Ag showed best catalytic activity for OER, in case of ORR manganese(III)oxide showed best performance. We also observed that while electrocatalysts on silver follow four electron direct pathway mechanism, catalysts on glassy carbon follow both direct four electron and indirect two electron pathways. This observation was proved with ring currents and hydrogen peroxide percentage. Besides we derived Levich and Tafel plots to determine e- rates which show the kinetics of ORR.