Türkiyede işletme kooperatifleri
Management cooperatives in Turkey
- Tez No: 41060
- Danışmanlar: PROF.DR. RAUF ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
TÜRKİYE'DE İŞLETME KOOPERATİFLERİ ÖZET Bu araştırmanın amacı ülkemizde işletme kooperatiflerinin doğuşunu, yapısını, işleyişini ve sorunlarını ortaya koymaktadır. Yeni bir kooperatif türü olan ve üzerinde henüz kapsamlı bir araştırma yapılmamış işletme kooperatifleri, faaliyet kollarına göre gruplandırılarak incelenmiştir. Bu araştırmada kullanılan verilerin büyük bölümü Türkiye genelinde işletme kooperatiflerinden anket yoluyla sağlanan tam sayım verilerine dayanmaktadır. Hizmet kooperatifi türündeki bu kooperatiflerin büyük bölümünün anasözleşme değişikliği yapılarak işletme kooperatifine dönüşüm tarzında kurulduğu ortaya çıkmıştır, işletme kooperatiflerinin başlıca faaliyet alanlarının kentlerde ve sahil sitelerinde konut işletmeciliği ile sanayi, ekonomik ve sosyal amaçlı diğer işletmecilik alanları olduğu saptanmıştır. Bu araştırmada, dönüşüm tarzında kurulan işletme kooperatiflerinde kat mülkiyeti kanunuyla iç içe olan sorunların önem kazandığı anlaşılmıştır. Aidatların toplanamaması, toplantılarda çoğunluk sağlanamaması v.b. yönetim sorunlarının temelinde kat mülkiyeti sistemi ile kooperatif işletmeciliğinin uyum sağlayamaması bulunmaktadır. İşletme kooperatifçiliği başarılı olması için Kat Mülkiyeti Kanunu'nda değişiklik yapılarak bu kooperatiflerin etkin hale getirilmesi yanında, işletme kooperatifleri üst örgütlenmesinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
MANAGEMENT COOPERATIVES IN TURKEY (Abstract) In this study it was attempted to investigate the structure and operation of management cooperatives in Turkey. These cooperatives are quite new and not widely known in the country. Comprehensive studies are also needed in this area. In this study, management coopratives have been analysed according to their types of activities. The data of this research were obtained through a mail survey which covered all management cooperatives in the country. The survey questionnaire was designed specially for this purpose. The majority of these cooperatives were established by transforming of housing cooperatives. The two main area of activity were house management (in cities or in beach sites) and multy purpose management. In order to have successful management cooperatives the first thing to do is to adapt the House Ownership Law to cooperative management system. The second important step is to establish Management Cooperative Unions. u