Random number generation in UHF rfid tags
UHF radyo frekansı ile tanımlama etiketlerinde rastgele sayı üretimi
- Tez No: 410607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Güvenli uygulamalarda kimlik doğrulama ve şifreleme sıkça kullanılmaktadır. Kimlik doğrulama ve şifreleme algoritmalarında sıkça rasgele sayı üreteçleri kullanılmaktadır. Düşük kapasiteli cihazlarda kaliteli rasgele sayı üretme işlemini yapabilmek için daha az kaynağa ihtiyaç duyan algoritmalar gerekmektedir. Bu üreteçler tekrar etme ve tahmin edilebilme olasılığı düşük sayı ihtiyacı olan bütün uygulamalarda kullanılabilmektedir. Bu çalışma kapsamında varolan rasgele sayı üreteçleri incelendi, düşük kaynak ile çalışabilen bir rasgele sayı üreteci geliştirildi. Geliştirilen bu üreteç, literatürde genellikle kullanılan test araçları ile test edildi.
Özet (Çeviri)
Authentication and encryption are frequently used by secure applications. Random number generators are frequently used by authentication and encryption algorithms. Algorithms that use low resource are needed because of the need to high quality random number generation in low capacity devices. Such generators can be used by all applications which need hard predicted and not frequently repeated numbers. During this research existing random number generators are examined and a new random number generator which can work in low capacity devices has been developed. The developed generator is tested with statistical test suites which are generally used in literature.