A review study on quality assurance auditors
Kalite güvence denetçileri üzerine bir çalışma
- Tez No: 410616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM VAHAPLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde, şirketlerin doğruyu yakalaması ve gerçek zamanlı ürün kalitesi analizi için küresel bir araç gerekmektedir, böylece problemler hızlıca tespit edilebilmekte ve zaman ve paradan tasarrufa göre hareket edilebilmektedir. Ancak, bir ürün ya da hizmet kalitesini geliştirerek bir rekabet avantajı kazanma sıklıkla bir sistemin yeniden inşa edilmesini içermektedir. Kaliteli denetim bir iç ya da dış denetçi veya denetim grubu tarafından yürütülen bir kalite sisteminin sistematik olarak inceleme sürecidir. Bu bir kuruluşun kalite yönetim sisteminin önemli bir parçasıdır ve ISO kalite sistemi standartlarının bir unsurudur. Bu organizasyonun tanımlı kalite sistemi sürecine uygun olup olmadığını belirlememize yardımcı olur ve sonuç tabanlı değerlendirme kriterlerini içerebilir. Bu tezin amacı kalite kavrami hakkinda fikir saglamak ve ne anlama geldigini algilamaktir. Buradakalite denetimi ile ilgili bilgi vermek ve kalite sisteminde sürekli iyileştirmenin önemini anlatmaktır.
Özet (Çeviri)
Today, companies require a global means to accurately capture and analyze product quality audit information real-time so that problems are quickly identified and acted upon to save time and money. However, gaining a competitive edge by improving a product or service quality often involves, rebuilding a system. Quality audit is the process of systematic examination of a quality system carried out by an internal or external quality auditor or an audit team. It is an important part of organization's quality management system and is a key element in the ISO quality system standard. This can help determine if the organization complies with the defined quality system processes and can involve procedural or results-based assessment criteria. The purpose of this thesis is to provide ideas into what the concept of audit quality means.The objective is to provide information regarding quality audit and its importance in continuous improvement of any quality system.