Kompozit plakalarda delaminasyonun yeri ve şeklinin serbest titreşim cevabına ve burkulma yüküne etkisi
Effect of the location and shape of the delamination in the composite plates on the free vibration response and buckling load
  1. Tez No: 410621
  2. Yazar: CEVDET ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasında, delaminasyon ve süreksizliklerin tabakalı kompozit plakaların serbest titreşim cevabı ve burkulma yüküne etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, süreksizliğin şekli, sayısı ve konumunun serbest titreşim cevabına etkisinin incelenmesi için numuneler hazırlanmış ve doğal frekansları deneysel olarak belirlenmiştir. Ayrıca, delaminasyonların ve süreksizliklerin şekli, sayısı ve konumunun tabakalı kompozit plakaların serbest titreşim cevabı ve burkulma yüküne etkisi sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal çalışmalarda ANSYS 14.5 programı kullanılmıştır. Modelleme ve sonlu elemanlar analizleri için APDL (ANSYS Parametric Design Language) kullanılarak bir bilgisayar kodu geliştirilmiştir. Deneysel ve sayısal sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, investigation of the effects of the delaminations and cut-outs on the free vibration response and buckling load of the laminated composite plates is aimed. For this purpose, specimens have been prepared in order to examine the effect of number, shape and location of the cut-outs on the free vibration response and their natural frequencies have been determined experimentally. In addition, the effects of the shape, number and location of the delaminations and cut-outs on the free vibration response and buckling load of the laminated composite plates have been examined numerically. ANSYS 14.5 software has been used in the numerical studies. A computer code has been developed for modeling and finite element analyses by using APDL (ANSYS Parametric Design Language). It is seen that there is a good harmony between the experimental and numerical results.